ЕК одобри помощ от 142 млн. евро в подкрепа на енергийния сектор в у нас
ЕК одобри, съгласно правилата на ЕС за държавна помощ, българска схема в размер на 142 млн. евро (278 млн. лв.) за подпомагане на енергийния сектор
Схемата на европейската комисия има за цел да облекчи част от разходите на дружествата, които съхраняваха природен газ в подземното газохранилище „Чирен“, за да се помогне на България да постигне целите си за запълване на 80% преди началото на отоплителния сезон през ноември 2022 г. в съответствие с Регламент (ЕО) № 2017/1938 за сигурността на доставките на газ.
Помощта ще бъде под формата на преки безвъзмездни средства за доставчиците на природен газ. Тя ще компенсира част от техните загуби, произтичащи от съхранението на газ на високи цени през лятото на 2022 г. за изпълнение на задълженията на България за запълване на запасите, и последвалата продажба на по-ниски цени от ноември 2022 г. до април 2024 г. Помощта е ограничена до 76.7 евро/MWh (150 лв./MWh) и само половината от съхранявания газ може да бъде взета предвид при изчисляване на окончателния размер на помощта. Схемата ще се прилага до 31 декември 2024 г.
Комисията направи оценка на схемата съгласно член 107, параграф 3, буква б) от Договора за функционирането на ЕС, който позволява на държавите членки да преодолеят сериозни затруднения в икономиката, и по-специално точка (43) от Временната рамка при кризи и преход относно мерките за стимулиране на запълването на газовите хранилища. Комисията установи, че схемата е необходима и подходяща за повишаване на сигурността на доставките на газ и за преодоляване на сериозни затруднения в икономиката. Освен това Комисията установи, че схемата е пропорционална, тъй като помощта е ограничена до необходимия минимум и ще има ограничено въздействие върху конкуренцията и търговията в ЕС. Въз основа на това Комисията одобри българската схема съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.
Неповерителната версия на решението ще бъде предоставена под номер SA.112301 в регистъра на държавните помощи на уебсайта на Комисията за конкуренцията, след като евентуалните въпроси, свързани с поверителността, бъдат решени.
Енергийната ситуация в България
Към момента България продължава да се сблъсква с пречки в енергийния сектор, включително енергийна нестабилност и зависимост от внос на природен газ от съседни държави. Въпреки че страната разполага със значителни ресурси за производство на електроенергия, включително ядрени и въглищни централи, цената за собствено производство на газ е висока. Неекосъобразните начини за енергиен добив са причината да внасяме чужда енергия, но и да изнасяме повече.
Данните за първите четири месеца на 2024 г. показват, че България е нетен износител на енергия. Според базата данни на института Фраунхофер, който компилира статистическата информация от Европейската асоциация на електропреносните оператори, България е внесла 2,1 тераватчаса и е изнесла 2,4 тераватчаса електроенергия през първото четиримесечие на годината. Със затоплянето на времето и нарастването на броя на слънчевите часове вносът прогресивно намалява, а износът се увеличава. През април износът надхвърля вноса повече от три пъти. Въглищните енергийни мощности в България произвеждат все по-нерентабилен продукт и могат да изнасят големи количества от него само при комбинация от определени условия.
Одобрената от Европейската комисия помощ е от съществено значение за стабилизиране на енергийния сектор и намаляване на икономическите затруднения, свързани с високите цени на газа и необходимостта от поддържане на адекватни запаси. Подобни инвестиции са жизненоважни за гарантиране на енергийната сигурност и устойчивост на България в дългосрочен план.