Проектните предложения могат да бъдат подавани от 1 юли до 9 август, като оценките ще се извършват между 12 август и средата на октомври от страна на DIANA
На 10 юли в София Тех Парк се проведе информационен ден, организиран от Министерството на иновациите и растежа (МИР), където бяха представени възможностите за финансиране на български фирми по пет програми на Ускорителя на отбранителните иновации за Северния Атлантик (DIANA). Над 80 български компании участваха в събитието и получиха ценна информация за процеса на кандидатстване.
Събитието демонстрира вниманието и отговорността на МИР към стимулиране на иновациите и растежа в България, предоставяйки на местните компании възможността да се възползват от международно финансиране и подкрепа.
Програмите на DIANA
Ема Райън, един от водещите мениджъри на DIANA, запозна участниците с петте направления, по които фирмите могат да кандидатстват:
- Енергия и мощност
- Сигурност на данните и информацията
- Сензори и наблюдение
- Човешко здраве и благосъстояние
- Критична инфраструктура и логистика
Одобрените проекти ще бъдат обявени в началото на ноември и ще получат 100 000 евро за първите шест месеца за разработване на технологии. След този период, проектите ще могат да получат допълнително финансиране до 300 000 евро за допълнително развитие.
Установява се работа по акселератор на DIANA в България
Заместник-министърът на иновациите и растежа, проф. Георги Ангелов, обяви, че програмата DIANA е разширена от три на пет направления, което осигурява по-голям достъп за кандидатите. Той посочи, че вече има българска компания, която миналата година успешно е получила финансиране от 100 000 евро и в момента се състезава за допълнителни 300 000 евро. През 2023 г. стартъпът Neuromorphica успешно преминава етапите на подбор. По време на информационния ден екипът й разказа за опита си при кандидатстване в програмата. Neuromorphica разработва иновативна система за дронове и военни продукти, базирана на чип с ядро и невроморфна мрежа за устройства с изкуствен интелект.
През първата пилотна година в трите направления на DIANA са подадени над 1300 предложения, сключени са 44 споразумения за финансиране. Участниците са имали достъп до над 200 тестови центрове в страните членки на НАТО, както и подкрепа и менторство.
Проф. Ангелов също така информира, че МИР работи върху създаването на акслератор по Ускорителя, който ще бъде разположен в София Тех Парк. В България вече има четири изпитателни центъра за тестване на валидността на проекти по програмите на DIANA, което допълнително ще улесни участието на местните фирми.
Акселераторът DIANA има за цел да предоставя на компании ресурси и насоки за разработване на технологии за решаване на критични предизвикателства в областта на отбраната и сигурността.
Създаването на DIANA и Фондът за иновации на НАТО е част от подхода на организацията за насърчаване и защита на иновационните екосистеми на съюзническите нации. Тези допълващи се инициативи са предназначени да се ангажират на ранен етап с технологични стартиращи общности от страните членки на Алианса.
Повече за DIANA
Мисията на DIANA е да идентифицира и подкрепя иноватори от целия НАТО – от своя страна, като помага на Алианса да поддържа своето технологично предимство, да защитава своите един милиард граждани и да изгражда мирно и по-устойчиво бъдеще.
DIANA работи с някои от най-динамичните стартиращи компании на планетата, за да намери решения с двойна употреба за предизвикателствата в областта на отбраната и сигурността.
Може да прегледате шаблоните за материали за кандидатстване, шаблона Quad и шаблона за предложение , както и Правилата и условията, за да подготвите по-добре своята кандидатура.