Наталия Ефремова бе участник в информационната сесия на Европейския орган по труда „Информираността на работодателите – път за предотвратяване на недекларирания труд“.
„Недекларираният труд е предизвикателство, което оказва негативно влияние върху интересите на цялото общество“, отбеляза заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова пред участниците в информационната сесия на Европейския орган по труда „Информираността на работодателите – път за предотвратяване на недекларирания труд“. Организатор на събитието е Европейският орган по труда (ЕОТ) по инициатива на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ).
Тя обърна внимание, че темата за декларирането на труда е ежедневно във фокуса на общественото внимание. „Съвместните действия на всички нас – държавата, представителите на работещите и на работодателите, са ключови за постигането на по-добри резултати в тази насока“, заяви Наталия Ефремова цитирана от официалния сайт на Министерство на труда и социалната политика. Тя изтъкна също, че според редица проучвания за нивото на недекларирания труд в държавите – членки на Европейския съюз, през последните 15 години в страната ни се наблюдава спад на сивата икономика. „Вярвам, че съществено значение за тази положителна тенденция има последователната политика на държавата за приемане на комплекс от действия за изсветляване на икономиката“, каза Ефремова. Тя поясни, че тези мерки съчетават както законодателни промени и повишаване на ефективността на контрола, така и подобряване на информираността на работещите и на работодателите относно законодателните разпоредби, което е от ключово значение за правилното им прилагане.
Сред предприетите мерки заместник-министър Ефремова засегна нормативните промени в областта на заетостта през последните години с цел създаване на стимули за формализиране на труда чрез законодателни разпоредби, които са в крак със съвременните условия, осигуряват гъвкавост при наемането на работници и организирането на работата и облекчават административната тежест. Според нея гарантирането на адекватността на наказанията на нелоялните работодатели и контролът също са ключов момент в политиките на страната в борбата с недекларирания труд.
„Важно е да очертаем и последващи стъпки в общата ни работа в тази насока, за да може работещите да разберат, че незначителното повишаване на чистия доход от недекларирането на труда води до значителни негативни и дълготрайни последици за тях. А за работодателите да е ясно, че ползването на недеклариран труд оказва негативно влияние върху бизнес средата и конкурентоспособността“, каза още Наталия Ефремова.
Тя изрази мнение, че съвместната работа между ИА ГИТ и ЕОТ следва да продължи, за да може да се увеличава ефективността на координираната контролна дейност с контролните органи на другите държави. „Важно е капацитетът на ЕОТ да се използва целенасочено за подпомагане на националните контролни органи и на гражданите и бизнеса в Европейския съюз. Днешният форум е доказателство, че това е възможно“, допълни Ефремова.