
Компаниите не се отказват от климатичното отчитане въпреки регулаторните промени
85% от ръководителите продължават със своите планове за отчитане на климата
Голяма част от организациите продължават да следват своите планове за докладване на климатичните въздействия, независимо от промените в регулациите. Причината – ръководителите виждат стратегическа стойност в интегрирането на данните за устойчивост, а инвеститорите все по-често насочват средствата си към компании с прозрачна екологична политика. Това показва ново проучване на Workiva, цитирано от ESG Today.
Допитването обхваща над 1600 ръководители и вицепрезиденти на компании с приходи над 250 милиона долара от Северна и Южна Америка, Европа и Азия, както и 222 институционални инвеститори, управляващи активи на стойност над 250 милиона долара.
Регулаторна несигурност, но стабилна ангажираност
Докладът излиза в момент на сериозни регулаторни промени. В САЩ, след избирането на Доналд Тръмп, SEC обмисля ревизия на своите правила за разкриване на климатична информация, докато в Калифорния продължават правните битки около закона за докладване на емисиите на парникови газове. В Европа също има възможност за корекции в обхвата и графика на CSRD и CSDDD, в рамките на усилията на Европейската комисия за намаляване на отчетната тежест.
85% от ръководителите заявяват, че ще продължат с плановете си за разкриване на емисиите, независимо от политическите промени. Дори 75% от компаниите, които не са обект на CSRD, възнамеряват частично да се съобразят с нея, а 81% ще разкрият поне частично емисиите от Обхват 1 и 2.
Стратегически предимства на устойчивостта
Защо компаниите не се отказват? 97% от ръководителите посочват, че интегрираното докладване на устойчивост и финанси помага да се идентифицират възможности за растеж и подобряване на представянето. Освен това, почти всички вярват, че силна стратегия за устойчивост ще им даде конкурентно предимство в следващите две години.
„Финансовото и устойчивостното отчитане не е просто съответствие с регулациите, а стратегически инструмент за намаляване на риска, подобряване на ефективността и изграждане на доверие сред инвеститорите“, коментира Джули Искоу, главен изпълнителен директор на Workiva.
Интересът на инвеститорите също расте – 96% смятат, че интегрираните финансови и екологични данни подобряват вземането на решения, в сравнение с 91% предходната година. Освен това, 97% заявяват, че е по-вероятно да инвестират в компании, които предлагат гарантирано интегрирано отчитане.
Предизвикателството: достоверността на данните
Въпреки че компаниите признават значението на устойчивостта, много от тях изпитват съмнения в точността на своите данни. Според проучването:
- 29% от ръководителите не са напълно уверени в точността на своите доклади.
- 35% нямат доверие във вътрешния контрол на данните за устойчивост.
- 73% смятат, че технологиите, с които разполагат, не са достатъчни за спазване на новите регулации.
„Добрите данни са ключови за информираното вземане на решения и привличането на инвеститори. Компаниите, които се фокусират върху прозрачността, ще се възползват от конкурентно предимство в дългосрочен план“, споделя Тенси Уилън, директор на Центъра за устойчив бизнес към NYU Stern и член на консултативния съвет на Workiva.
Източник: ESGnews