
Депутатите отново бойкотираха „Възраждане“
Политическо напрежение в парламента – демонстративно напускане и протестни декларации срещу действията на “Възраждане“
Политическата обстановка в Народното събрание отново се нажежи, след като депутатите от всички парламентарни групи, с изключение на Възраждане и МЕЧ, напуснаха пленарната зала по време на декларация на проруската партия. Това е втори пореден ден, в който формацията на Костадин Костадинов остава без аудитория в парламента, докато представя своите политически тези.
Бойкот срещу „Възраждане“ в пленарната зала
На 26 февруари депутатите отказаха да слушат речта на Костадин Костадинов, напускайки демонстративно залата. На следващия ден ситуацията се повтори, този път при изчитане на декларация от Искра Михайлова. В същото време, народните представители от „Възраждане“ показаха плакати с надпис „Свобода за студентите, затвор за Борисов“ – част от протестната им кампания срещу арестите по време на демонстрацията пред представителството на ЕС в София.
Парламентарната инициатива на ПП-ДБ срещу „Възраждане“
Началото на заседанието започна с искане от страна на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) първа точка в дневния ред да бъде декларация, осъждаща действията на „Възраждане“ по време на съботния протест. В документа се подчертава, че партията на Костадинов „системно подкопава демократичния правов ред и отклонява България от нейния европейски път“. Въпреки че точката трябваше да се разгледа още на 26 февруари, тя не беше обсъдена заради процедурни маневри от страна на „Възраждане“.
Остри политически реакции
След настояването на ПП-ДБ, от трибуната излезе депутатът от „Възраждане“ Цончо Ганев, който заяви, че декларацията трябва да бъде гласувана, „за да може българското общество да чуе всичко, което имат да кажат евроатлантиците“. В отговор, парламентарната група на „ДПС-Ново начало“ напусна залата. Подобен сценарий се разигра и при изчитането на декларацията на „Възраждане“, когато останалите парламентарни групи също демонстративно напуснаха пленарната зала.
В своята декларация „Възраждане“ обяви, че ще сезира Европейския парламент за действията на полицията по време на протеста си. Те изразиха недоволство от арестите, които според тях са били неправомерни и насочени към потискане на свободата на изразяване. Партията настоява за международен натиск върху българските власти с цел осигуряване на правото на мирен протест.
Политически последствия и бъдещи конфронтации
Напрежението в парламента продължава да расте, като бойкотът срещу „Възраждане“ се превръща в тактика за изолиране на партията. Същевременно, проруската формация демонстрира твърда позиция и заявява намерения за международна намеса. Очаква се, че следващите пленарни заседания ще бъдат белязани от нови конфронтации между парламентарните сили, а дебатите около протестите и арестите ще продължат да доминират в политическия дневен ред на страната.