
Изкуственият интелект променя прогнозите за декарбонизацията
Как изкуственият интелект, лекарствата за отслабване и китайските електромобили оформят бъдещето на енергийния сектор
Неотдавнашното твърдение на DeepSeek, че може да направи изкуствения интелект по-малко гладен за енергия, е само последната причина, поради която енергийната индустрия трябва да преосмисли всички свои допускания относно бъдещото търсене.
В около 200 диаграми експертът по чиста енергия Нат Булард излага редица други изненадващи фактори, влияещи върху прогнозите за декарбонизация в годишната си презентация, публикувана онлайн.
Светът вече е изправен пред сложен път към нетната нула, според Булард, който преди това е заемал роли в BloombergNEF – включително главен директор по съдържанието – до 2023 г.

Например 2024 г. може да е била рекордна година за възобновяема енергия, но търсенето на въглища и газ също се е повишило.
„Изгаряме повече изкопаеми горива и отделяме повече CO₂ от всякога“, казва той. „В същото време ние произвеждаме и инсталираме повече вятърни, слънчеви централи и батерии от всякога. Това е сложен момент.“
Данните не са всичко
Глобалният ръст на търсенето на електроенергия е готов да се ускори през следващите няколко години, но само малка част от това се прогнозира да отиде за подхранване на изкуствения интелект. В сценарий, предназначен да отразява текущия политически пейзаж, Международната агенция по енергетика показа в доклад от октомври, че центровете за данни имат ограничена роля в растежа на търсенето на електроенергия между 2023 г. и 2030 г.
И все пак секторът е изправен пред множество други предизвикателства, казва Булард. Опашката за междусистемни връзки в САЩ – изоставането за свързване на проекти от ново поколение към мрежата – се разшири с 30% между 2022 г. и 2023 г., докато типичното чакане се утрои за по-малко от две десетилетия.
Това означава, че новозавършените източници на чиста енергия не се появяват достатъчно бързо в САЩ.
AI има по-голям потенциал за ефективност
Центровете за данни в САЩ и Европа поглъщат електроенергия и пораждат опасения относно техния отпечатък върху климата. Във Вирджиния, която е домакин на повече от 300 центъра, индустрията представлява около една четвърт от потреблението на електроенергия през 2023 г., докато в Ирландия секторът използва повече електрони, отколкото градските домакинства, показва презентацията на Булард.
И все пак всичко това може да се промени. Китайският AI стартъп DeepSeek казва, че неговите основни модели с отворен код се нуждаят само от малка част от часовете за обучение, изисквани от еквивалентните американски версии.
Булард казва, че развитието вероятно означава, че вълната от инфраструктура на активи като електроцентрали и центрове за данни в САЩ може да се надигне и след това да отстъпи.
Лекарствата могат да намалят търсенето на петрол
Проучванията показват, че потребителите са намалили покупките на чипс и други солени закуски с повече от 11% през шестте месеца след започване на лекарства за диабет и загуба на тегло, като Ozempic и Wegovy. Те също са купили със 7,2% по-малко сирене и 5,8% по-малко месо. Лекарствата създават „дълбоки и трайни промени не само в това колко хора ядат, но и в начина, по който се хранят“, казва Булард.
Ако се окажем в свят с 10% по-малко жажда за мазнини, захари и ненужни калории, които се генерират от култури като царевица или соя, Булард казва, че въпросът тогава става: Къде отиват тези излишни калории?
Биогоривата и биопластмасите, произведени от селскостопански продукти, са два варианта. Това в крайна сметка може да доведе до намаляване на търсенето на петрол.
Китайските електромобили стават все по-евтини
Сега Китай произвежда почти 40% от леките автомобили в света спрямо едва 3,5% през 2000 г. Евтини електромобили от производители като BYD Co. и Geely Automobile Holdings сега наводняват развиващите се пазари, изяждайки пазарния дял на компании като Toyota Motor Corp., които по-бавно се отклониха от моделите с двигатели с вътрешно горене.
Падащите цени на литиево-йонните батерии, които паднаха отново до 115 долара за киловатчас през 2024 г., помогнаха за този преход. Почти две трети от електромобилите в страната струват по-малко от еквивалентен автомобил с двигател с вътрешно горене в Китай, показват данните за първото тримесечие на 2024 г.
Писмото на Лари казва по-малко за ESG
Зелените финанси продължават да напредват, макар и бавно, с фондове за инфраструктура за енергиен преход под управление на близо 1 трилион долара. Но няма да знаете това от публични изявления на Уолстрийт, които предполагат широко отстъпление от зеленото финансиране.
Може би няма по-показателен документ от годишното писмо на изпълнителния директор на BlackRock Inc. Лари Финк до инвеститорите.
Писмото от 2020 г. споменава термини като климат, ESG и устойчивост 46 пъти. Но ръководителите промениха позицията си, след като Тексас и други американски щати започнаха атаки и съдебни действия срещу компанията за управление на инвестиции.
„Лари Финк говореше доста (с доста кратки писма) за климата, устойчивостта и ESG“, казва Булард. „Сега той не го прави.“