
Нова концесия в Сливен поражда съмнения за непрозрачност
Общинските съветници от „Продължаваме промяната“ поставиха серия от въпроси към кмета, свързани с съмнителни концесии, липса на екологичен контрол и застрашаващи здравето практики в гробищните паркове
Сесията на Общинския съвет в Сливен в четвъртък, 27-ми март се превърна в арена на сериозни разисквания и критики от страна на общинските съветници от „Продължаваме промяната“. Христо Стоянов и Даниел Петров излязоха с конкретни въпроси и позиции по няколко ключови теми, сред които концесия на ценен имот в центъра на града, нерешени проблеми в градската мобилност, липса на екологичен контрол при погребенията и непрозрачни действия в сферата на общинското здравеопазване.
Най-остър се очерта казусът с отдаването на бившето бинго-хале в центъра на града (725 кв.м) на концесия за срок от 20 години, с възможност за удължаване до 27.5 години, срещу месечна такса от едва 800 лв. „Говорим за цена от около 1.10 лв. на квадратен метър в центъра на Сливен – това е пълен абсурд. Подобни имоти се отдават под наем минимум за 4-6 лв. на квадрат“,ако приемем, че реалната цена трябва да е само 2 лв./кв.м., отново говорим за най-малко 1 450 лв. месечно или 17 400 лв. годишно. Това означава, че с тази концесия общината ще губи минимум 7 800 лв. на година ако вземем всички най занижени критерии , факти и обстоятелства , а при реална пазарна стойност – над 25 000 лв. годишно! На 20-годишна база, тази разлика достига 500 000 лв.! заяви Христо Стоянов. Според направения от него анализ, при пазарни условия общината би могла да получава до 35 000 лв. годишно, вместо предвидените 9 600 лв., което води до потенциална загуба от над половин милион лева за целия срок на концесията.
Още по-притеснително според съветниците е, че в проекта липсва каквато и да било клауза за индексация спрямо инфлацията. „След 20 години тези пари ще имат стойността на няколко чаши кафе месечно. Въпросът е – в чий интерес се прави тази сделка?“, коментира Петров. Въпреки категоричното несъгласие, мнозинството в Общинския съвет (ГЕРБ и подкрепящи) одобри предложението на кмета.
Втората тема, предизвикала остра реакция от страна на общинските съветници от Продължаваме Промяната, е разширяването на правомощията на Общинското предприятие „Градска мобилност“. Предложението на кмета предвижда служителите на предприятието да могат да налагат глоби, въпреки че не е изградена нужната инфраструктура за паркиране. „Няма ясни буферни зони, няма достатъчно места за паркиране, няма табели. Но пък ще глобяваме. Защо – за да пълним бюджета, не за да решим проблемите“, каза Христо Стоянов настоявайки всички приходи от глоби да се използват целево за подобряване на инфраструктурата, а не да потъват в общия бюджет.
На сесията бе повдигната и темата за замърсяването на въздуха от изгарянето на RDF отпадъци в ТЕЦ-Сливен. Според съветниците, кметът е дал съгласие за това въпреки многократните обещания, че това няма да се случи и без да се вземат предвид многобройните възражения по време на общественото обсъждане от гражданите на Сливен. Напомняме, че то беше проведено точно навръх Димитровден и празника на града през 2023 г. с начален час на празника на градския площад.. „В момента гражданите на Сливен дишат боклуци, внесени от чужбина и отпадъците на София, с мълчаливото съгласие на кмета. Това е абсолютно неприемливо“, категоричен беше Даниел Петров.
Още по-сериозен здравен риск крие и казусът с гробищния парк в квартал „Речица“. Според експертни данни, които съветниците са поискали официално от администрацията, там нивото на подпочвените води е толкова високо, че съществува реална опасност от замърсяване на питейната вода. Гробовете са на нивото на водата, а на по-малко от 200 метра от тях се намират помпени станции, захранващи града. „Водата, която пием, може да бъде замърсена с органични разложения от гробовете – и това не е хипотеза, а реален риск, признат и от здравни експерти. А общината не е извършвала хидрогеоложки проучвания повече от 20 години“, предупреди Петров.
Съветниците от ПП настояват за незабавни действия – извършване на проучване, изграждане на система за мониторинг и прозрачност в управлението на гробищните паркове. Те предложиха и проекти за изграждане на модерна костница и дигитализация на гробните територии, като част от дългосрочна стратегия за по-устойчиво и безопасно управление.
Тема, също предизвикала напрежение, бе установената практика общински дружества да сключват договори и да извършват плащания без знанието и одобрението на Общинския съвет. Христо Стоянов даде пример с нова апаратура за ДКЦ, закупена и доставена още преди Общинският съвет да бъде уведомен. „Това е грубо погазване на закона и демократичните принципи. Общинският съвет не е нотариус и гумен печат който само заверява вече взети решения“, каза той в залата.
Най-обезпокоителното е, че въпреки множеството сигнали и въпроси, отправени към кмета и администрацията пт страна на общинските съветници от ПП отговорите са формални, бавни или въобще липсват. „Очевидно в Общинския съвет не са свикнали някой да ги пита. А когато ги питаш, се дразнят. Това обаче няма да ни спре“, казват съветниците. Според тях, именно чрез граждански контрол, публичност и постоянство ще бъде възможно да се наложи по-прозрачно и отговорно управление в Сливен.
В подкрепа на позицията им, Татяна Султанова – народен представител от Сливен и заместник-председател на Комисията по околната среда и водите в 51-во Народно събрание – коментира:
„Нито концесиите, нито екологичните проблеми с гробищата са ‘технически въпроси’. Това са решения, които пряко засягат здравето, интересите и достойнството на хората в Сливен. Не по-малко притеснително е изгарянето на RDF отпадъци от ТЕЦ-Сливен и липсата на ясно становище от страна на Община Сливен. В момент, когато общината е длъжна да бъде прозрачна и отговорна, виждаме точно обратното – мълчание и самоуправство.“
Според нея, подобни практики не само подкопават доверието в институциите, но и създават предпоставки за дългосрочни щети – както за бюджета, така и за общественото здраве.