
INSAIT и СУ стимулират талантливи ученици със стипендии
Нов етап в подкрепата на талантливите ученици
Съвместно с програмата EXPLORER, Министерството на образованието и науката (МОН) и Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще разработят Национална програма за възпроизводство на школите от учители, подготвящи най-талантливите ученици. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при представянето на новия етап на програмата EXPLORER, която цели задържането на млади таланти в областта на информатиката, математиката и технологиите в България.
Основни цели на инициативата
Министър Вълчев изтъкна положителната тенденция, че все повече млади специалисти избират да останат в България, благодарение на стипендиантската програма на INSAIT. Според него математическите гимназии играят ключова роля за развитието на страната в ерата на изкуствения интелект. Той подчерта значимостта на преподавателите, обучаващи бъдещите олимпийци, и необходимостта от създаване на национална програма за възпроизводство на тези школи, за да се осигури приемственост и устойчивост на образователния процес.
В новото издание на EXPLORER ще бъдат одобрени до 10 стипендианти с интерес в областта на информатиката, изкуствения интелект и високите технологии. Те ще получават месечна стипендия от 2 000 лв. за период от четири години. За първи път финансирането включва средства както от частния сектор, така и от INSAIT, който се подпомага от държавата.
Проф. Мартин Вечев, основател на INSAIT, подчерта, че целта на програмата е да задържи най-добрите млади таланти в България и да им предостави възможност да работят на световно ниво. По време на предишния етап осем от най-добрите кандидати вече са част от INSAIT, като разработват нови научни изследвания и представят публикации на най-престижните международни конференции в сферата на изкуствения интелект.
В предишния етап на програмата изискването беше стипендиантите да са завършили Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет. В новия етап се разширява обхватът – възможност за кандидатстване ще имат и студенти, записани в първи или втори курс в специалност „Информатика“ във ФМИ. Стипендиантите ще имат възможност да работят по научни проекти, да участват в семинари, дискусии и други академични инициативи.
Програмата се финансира от частни дарители и технологични компании, сред които фондация „За пример“ (създадена от мениджмънта на SiteGround), „Ампеко“, „Alcatraz AI“, Man Group и LAUNCHub Ventures. За първи път средства за програмата се осигуряват и от INSAIT, което подчертава важността на държавната подкрепа за младите таланти.
Перспективи и възможности за развитие
Участниците в програмата ще имат шанс да работят върху иновативни проекти и да бъдат част от най-новите разработки в сферата на изкуствения интелект и технологиите. Мария Дренчева, една от предишните стипендиантки, сподели своя опит и подчерта, че тази програма й е позволила да се нареди сред водещите автори на престижната конференция ICLR (International Conference on Learning Representations).
Новата Национална програма за възпроизводство на школите от учители, подготвящи най-талантливите ученици, е стратегическа стъпка към осигуряването на бъдещето на България в сферата на високите технологии. Чрез сътрудничество между МОН, INSAIT и водещи частни компании страната ни има шанс да се утвърди като център за развитие на изкуствен интелект и иновации.