
Държавният бюджет и изслушване на финансовия министър
Неразплатени 4.068 млрд. лева: допълнителна тежест на българския бюджет през 2025 г.
На заседанието на 51-ото Народно събрание финансовият министър Теменужка Петкова представи тревожна картина за финансовото състояние на държавата. Тя обяви, че през 2024 г. не са били разплатени 4.068 млрд. лева, което ще представлява сериозна тежест при изготвянето на бюджета за 2025 г. Тези дългове са натрупани както от министерствата, така и от общините, което ще се отрази пряко върху държавните разходи през настоящата година.
Разбивка на неразплатените средства
По време на изслушването министър Петкова направи детайлен анализ на неразплатените суми:
- 1.08 млрд. лева – за извършени дейности с издадени фактури, но без разплащане;
- 1.63 млрд. лева – за извършени дейности с издадени сертификати, но без фактури;
- 913 млн. лева – подписани споразумения за разсрочване на разходи;
- 444 млн. лева – дефицит във фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Министър Петкова подчерта, че от дейностите с издадени сертификати, но без фактури, 592 млн. лева са задълженията на министерствата, като 549 млн. лева от тях принадлежат на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Тези финансови затруднения ще окажат негативно влияние върху изпълнението на инфраструктурните проекти на министерството през 2025 г.
Общините също не са в добро финансово състояние – предвидените за тях 1.15 млрд. лева няма да бъдат достатъчни за покриване на натрупаните им задължения от 518 млн. лева.
Друг сериозен проблем, засегнат от финансовия министър, е увеличаващият се неразплатен ДДС. През 2024 г. той достига 728 млн. лева, като тенденцията на ръст е видима през последните три години. За сравнение, през 2021 г. сумата е била 221 млн. лева.
Политически реакции и дебати в парламента
По време на изслушването в парламента Теменужка Петкова увери народните представители, че правителството ще се стреми да запази бюджетния дефицит в рамките на 3%, без да въвежда нови данъци или да намалява разходите за стратегически инфраструктурни проекти. Тя обаче подчерта, че това ще бъде изключително трудна задача, която ще изисква оптимизация на бюджетните разходи в министерствата и строг контрол върху финансовата дисциплина.
На въпрос на бившия финансов министър Асен Василев относно липсата на официални данни за изпълнението на бюджета за януари 2025 г., Петкова отговори, че данните ще бъдат публикувани, когато бъдат окончателно проверени, за да се избегне дезинформация.
Ситуацията в държавните финанси предизвика широк обществен и политически отзвук. Депутатът Кирил Веселински от партия МЕЧ постави въпрос за евентуално отстраняване на ръководителите на Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите (НАП), позовавайки се на видеозапис от коледното им парти, което според него уронва престижа на институциите.
Докато правителството уверява, че ще търси стабилност и ще оптимизира разходите, предизвикателствата остават значителни. Бюджетът за 2025 г. ще бъде тест за политическата воля и финансовата дисциплина на кабинета, а неговото изпълнение ще бъде наблюдавано внимателно както от обществото, така и от международните финансови институции.