
Как се справяме с отлива на чуждестранни инвестиции?
Министерски съвет одобри Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции
През периода януари – ноември 2024 г. преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България достигат 1.48 млрд. евро, което представлява 1.5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това е значителен спад от 56.3% спрямо същия период на предходната година, когато ПЧИ възлизаха на 3.39 млрд. евро, или 3.6% от БВП. Сега държавното управление си взема поука от грешките и създава нов Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, съобщиха от Министерски съвет. Миналата седмица бе одобрен правилник за изпълнение.
Причини за спада на чуждестранните инвестиции
Спадът на ПЧИ не е изолиран феномен за България, а отразява обща тенденция в Европа. Фактори като бавен икономически растеж, нарастваща инфлация, повишени енергийни разходи и геополитическа несигурност допринасят за намаляване на инвестиционната активност на континента.
Според доклад на Института за икономически изследвания при БАН, влошената обстановка на традиционните за България пазари в Европа и света, както и политическата несигурност в страната, карат чуждите инвеститори да заобикалят страната ни, както и тези, които вече са тук, да се въздържат да разгръщат дейност у нас. В допълнение, политическата нестабилност, честите промени в законодателството и тромавите административни процедури в България създават несигурност сред потенциалните инвеститори.
Мерки за привличане на чуждестранни инвестиции
В отговор на тези предизвикателства, българското правителство предприе стъпки за подобряване на инвестиционния климат. През март 2024 г. бяха приети промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се въведе механизъм за скрининг на ПЧИ, съгласно Регламент (ЕС) 2019/452. Това доведе до създаването на Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, който има за цел да следи инвестициите, свързани със сигурността и обществения ред, и да оценява заявления от инвеститори извън Европейския съюз.
- Huawei оглави световния пазар на носими смарт устройства през първото тримесечие на 2025 г.
- България не е застрашена от ескалацията в Близкия изток
- Бляскав старт за Enterprise Innovation & Tech Awards 2025
Освен това, близо 130 млн. лева бяха осигурени от Министерството на финансите за реализиране на финансови мерки по Закона за насърчаване на инвестициите през 2024 г. От тях 100 млн. лева са предвидени за подкрепа на приоритетни инвестиционни проекти, а 22.3 млн. лева са заложени за подпомагане на сертифицирани инвестиционни проекти.
Значителният спад на преките чуждестранни инвестиции в България през 2024 г. подчертава необходимостта от допълнителни усилия за подобряване на инвестиционната среда. Стабилността на политическата обстановка, предвидимостта на законодателството и ефективността на административните процедури са ключови фактори за възстановяване на доверието на чуждестранните инвеститори и стимулиране на икономическия растеж. Предстои да видим и по-конкретна стратегия по проблема.