
Избори – седми опит. Защо не се поставя акцент върху българската икономика?
Българската икономика остава встрани от политическия дебат, докато социално-икономическите неравенства и липсата на реформи забавят развитието на страната
На 27 октомври предстоят седмите парламентарни избори в България за последните три години, но въпреки честото обновяване на парламентарния състав, един от ключовите въпроси остава неизменен – защо няма сериозен акцент върху българската икономика в политическите дебати?
Въпреки икономическите предизвикателства пред страната, които включват бавния растеж на БВП, увеличаващото се неравенство и необходимостта от модернизация на ключови сектори, повечето политически партии предпочитат да съсредоточат вниманието си върху други теми – политическите скандали, съдебната реформа или външната политика. Същевременно икономическата политика, която би трябвало да бъде в центъра на дебатите, остава на заден план.
Икономическа некомпетентност или умишлено отклоняване на вниманието?
Българската икономика се намира в сложна ситуация. Според експертите от Bruegel, които анализират икономическите предизвикателства пред ЕС, България трябва да се съсредоточи върху увеличаване на икономическата сигурност и инвестиции в бъдещето. Мнозина отчитат, че политиците в страната често не показват компетентност в икономическите въпроси или нарочно ги избягват, тъй като конкретни обещания в тази сфера изискват дългосрочни ангажименти и реформи, които може да са непопулярни.
Изследванията на „Свободна Европа“ и „Капитал“ подчертават, че голямата част от политическите партии избягват темата за икономиката, защото тя е твърде обвързана с корупцията и непрозрачността на публичните финанси, които от години подкопават доверието в държавните институции. Например, един от основните проблеми на страната е как публично-частните партньорства се превърнаха в инструмент за преразпределяне на средства в интерес на олигархични кръгове, вместо да се използват за развитието на икономиката и подобряване на жизнения стандарт.
Финансова грамотност и социално-икономическо неравенство
Нивото на финансовата грамотност в България е тревожно ниско, както показват данни от изследването PISA 2022. Резултатите демонстрират, че над 18% от учениците нямат базови финансови познания, а почти две трети разполагат само с минимални знания по темата. Това е пряк показател за социално-икономическото неравенство, което остава едно от най-големите предизвикателства пред българската икономика. Разликата в знанията между учениците от привилегировани и ниско социално-икономически семейства е най-голяма в сравнение с останалите страни. Липсата на целенасочени политики за подобряване на финансовата грамотност подкопава бъдещите икономически перспективи на тези млади хора и увеличава риска от финансова нестабилност.

Както отбелязва „Капитал“, развиването на финансови умения сред младежите е от решаващо значение за по-доброто им участие в икономическия живот на страната. За съжаление, образователната система не предоставя адекватни инструменти за това, което допълнително влошава икономическите перспективи на следващото поколение.
Необходимостта от реформи и дългосрочни инвестиции
България не може да продължава да пренебрегва необходимостта от структурни реформи. Според анализ на Bruegel, бъдещето на българската икономика зависи от ясна стратегия за реформиране на ключови сектори като енергетиката, здравеопазването и образованието. Липсата на инвестиции в модернизацията на тези области подкопава потенциала на страната да се интегрира по-успешно в единния европейски пазар и да увеличи конкурентоспособността си на международната сцена.

Предстоящите избори на 27 октомври са ключов момент, в който икономическите въпроси трябва да заемат централно място. Само чрез конкретни предложения за икономически реформи и инвестиции България ще може да се възползва от своето членство в ЕС и да преодолее предизвикателствата на глобалната икономическа конкуренция. Времето за празни обещания и политически скандали изтича – отговорността на политическите лидери е да поставят българската икономика в основата на предизборния дебат.