Фотоволтаичните мощности в България скачат с 38,5%
Изкопаеми горива, най-използваният източник на енергия у нас, например са изключително вредни за околната среда и за здравето ни. Газовете, които отделят въглищата при обработка са серен диоксид и живак. Те причиняват хронични проблеми със сърцето и белите дробове, а не е нужно да споменаваме колко вредни емисии се изхвърлят в околната среда. Водата също е изчерпаем източник на енергия, както се досещаме и по пътя на логиката си има край. Затова правилната посока за по-устойчив начин на живот по пътя на логиката са соларните панели.
По последни данни от Електроенергийния системен оператор за 2022 г. се отчита ръст от 38,5% на капацитета на фотоволтаичните централи у нас. Инсталираните соларни мощности в България са вече 1,72 гигавата и през 2022 година са изработили общо 2 тераватчаса електроенергия.
От тях е видно, че няма други нови инсталирани мощности, освен топлоцентрали с газ, при които увеличението спрямо предходната година е 3% до 1,3 гигавата.
Бизнесите все повече се преориентират към ESG практиките и това е тенденцията на настоящето и бъдещето. Десислава Микова, координатор “Климат и енергия” при Greenpeace, отбелязва че и гражданите са позитивно настроени спрямо идеята на използване на фотоволтаични системи и формиране на енергийни общности.
Защо соларните батерии са по-добър източник на енергия от традиционните? Предимствата са много и е от огромно значение да ги споменем.
Всички знаем за соларните панели, но как работят те?
Слънчевата енергия е електрическа или топлинна енергия, получена от слънчева светлина. Слънчевите панели съдържат фотоволтаични (PV) клетки, съставени от полупроводникови материали (като силиций) за абсорбиране на елементарни частици от слънцето, наречени фотони. Когато се абсорбират от панела, фотоните освобождават електрони от атомите на полупроводниковия материал и потокът от тези електрони в клетката създава електрически ток, който можем да насочим към нашите вериги.
Фотоволтаичните системи са по-изгодни от невъзобновяемата енергия
Светът все още е под обсадата на инфлацията. И на България са нанесени щети по икономиката като голям дял от нея е енергетиката в следствие на войната в Украйна. Смяната на енергийния ни поток повиши цената на потребление многократно. Цените периодично се увеличават и това е нещо нормално от икономическа гледна точка. Можем да спестим доста като разчитаме на постоянен и независим източник на енергия. Слънцето не спира да грее през деня, а панелите имат опция за съхранение на енергия. Това дава възможност за спестяване, а и независимост. Не сме свързани с общата енергийна мрежа, разчитаме на самостоятелен поток.
Една от основните причини за драматичния спад в разходите за слънчева енергия е бързото подобряване на слънчевата технология. С годините слънчевите панели станаха по-ефективни, като по-висок процент слънчева светлина се преобразува в електричество. Това направи слънчевата енергия по-рентабилна, като всеки генериран ват струва по-малко от преди. Например в началото на 80-те години средната цена на слънчевите панели беше около 30 долара за ват в САЩ. Днес тя е по-малко от $0,50 на ват. Това е 98% намаление на разходите само за четири десетилетия.
Тъй като търсенето на слънчева енергия нарасна, производителите увеличиха производството, което им позволява да се възползват от икономиите от мащаба. Това доведе до намаляване на разходите за материали, труд и други разходи, свързани с производството на слънчеви панели. С нарастващото търсене на слънчеви панели в световен мащаб, производителите изграждат по-големи и по-ефективни фабрики, увеличават производствения си капацитет и намаляват цената на слънчевите панели.
Съвсем наскоро САЩ откри иновативна формула, показваща обещаващи резултати като активен слой в силициеви фотоволтаични клетки. Този материал достига средна фотоволтаична абсорбция от 80% и външна квантова ефективност от 190%, което е значително по-високо от стандартните показатели, пише Science Advances. Повишената ефективност се дължи на „междинни състояния“ в електронната структура на материала, които са оптимизирани за абсорбиране на слънчева светлина и генериране на зарядни носители с енергийни нива около 0,78 и 1,26 електронволта. Материалът също така ефективно поглъща светлина в инфрачервената и видимата част на спектъра, което допринася за неговата висока ефективност.
Соларните панели са инвестиция в здравето на околната среда
От край време в учебниците по Химия и опазване на околната среда соларните панели съществуват като еквивалент на здравословно произвеждане на енергия. Това неслучайно е така. Те многократно намаляват изхвърлянето на вредни газови емисии.
Съществуват схващания обаче, които представят соларните панели като в пъти – по токсични от традиционната енергия, тъй като за производството им са необходими вредни химикали и отпадъците след износването им са вредни на околната среда.
Наскоро публикуван анализ на про-ядрената група „Environmental Progress“, изказва смело твърдението, че соларните панели създават 300 пъти повече боклук, отколкото ядрената енергетика. Този анализ игнорира факта, че слънчевите системи имат живот до 40 години и почти всичките им компоненти могат да бъдат рециклирани и използвани отново, което вече се прави от много компании.
Що се отнася до фотоволтаичните панели, около 90% от стъклото и 95% от полупроводника (изработени от рядко-срещани суровини) могат да бъдат рециклирани.
Предимството на соларните панели в сравнение с много други генератори и традиционни електроуреди е, че животът им е много по-дълъг. Това прави отложени рециклирането и възпроизвеждането на нови панели.
Освен тези факти налице, много добре знаем, че повече консумиране на непрекъснати източници на енергия опазва други, които са в ограничени количества като вода и полезни изкопаеми.
Прогресивността в науката за използване на слънчева енергия подсказва за още по-иновативни идеи и свеждане на енергийния разход и вредни емисии до минимум. Това е светлото бъдеще както на нашия живот, така и на корпоративния свят. За бизнеса важат всички предимства, които споменахме. Симбиозата с ESG практиките и околната среда е ефективно партньорство за по-ниски разходи.