Как TexCycle превръща непотребен текстил в нови продукти?
Поправката и преизползването на продукти е в основата на устойчивото бъдеще
Поправката и повторното използване на продукти (upcycling) са се утвърдили като основен елемент в преобразуването на ненужни текстилни материали в нови и функционални изделия в зеления преход. Този процес е връзка между рециклирането и повторната употреба, като вдъхва нов живот на съществуващи материали и им осигурява ново място на пазара като стойностни продукти.
Българската компания TexCycle, специализирана в събирането, сортирането, дистрибуцията и рециклирането на употребявани дрехи, обувки и други текстилни изделия, активно развива дейността на своето ателие за премоделиране и поправка на ненужен текстил. През последния месец ателието произведе 50 легла за домашни любимци, които бяха дарени на различни приюти в България. Леглата са проектирани с пълнеж от механично рециклирани влакна, а калъфите им са ушити от повторно използван текстил. Сред организациите, които получиха даренията, са Animal Rescue, Pure Love, Косматата странноприемница и Помощ за животинките в беда.
„В ателието за поправки на TexCycle се търсят креативни решения за удължаване на живота на дрехите, но и за създаване на нови продукти от рециклираните материи. Премоделирането на дрехи и продукти е иновативно решение за оползотворяване на текстилни материали, които не са годни за повторна употреба. Вместо тези материали да завършат в депо за изгаряне на отпадъци или на сметището, те се трансформират в нови и полезни продукти, които отново влизат на пазара като стойностни артикули,“ коментира Валентина Великова от екипа на TexCycle.
На международно ниво, увеличаването на осведомеността относно екологичните въздействия на модната индустрия води до нарастващ интерес към тези практики. В Европа, инициативите за поправка на дрехи са активно насърчавани чрез различни регулаторни мерки.
Екипът на TexCycle забелязва положителна тенденция, че все повече вериги на търговци на дребно в България се свързват с тях за предоставяне на услуги за поправка на дрехи. Според тях това отразява нарастващото признание на значението на тези устойчиви практики и стремежа на търговците да се адаптират към новите изисквания и очаквания за намаляване на отпадъците и удължаване на жизнения цикъл на текстилните изделия.