
ЕС намалява емисиите в въглеродно-интензивните сектори с 50% от 2005 г.
Системата за търговия с емисии продължава да води европейската декарбонизация, като енергийният сектор е основен двигател на напредъка
ЕС постигна значителен напредък по пътя към въглеродна неутралност: емисиите в обхванатите от Системата за търговия с емисии (СТЕ) сектори са намалели с около 50% спрямо нивата от 2005 г. Това става ясно от новия доклад на Европейската комисия, който отчита 5% спад през 2024 г. в сравнение с предходната година.
Енергийният сектор води прехода
Най-голям принос за това намаление идва от енергийния сектор. През 2024 г. емисиите от производството на електроенергия са се свили с 12% на годишна база. Основната причина е бързото увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници – ръст от 8%, включително впечатляващо нарастване от 19% в производството на слънчева енергия. Водната енергия също отчете растеж, а ядрената – увеличение с 5%. Паралелно с това, използването на газ и въглища спадна съответно с 8% и 15%.
Въпреки това, общото производство на електроенергия остана стабилно, което показва, че преходът към по-чисти източници не е довел до компромис в енергийната сигурност.
Промишлеността – стабилна, но с разлики
Въглеродно-интензивните индустрии като стомана, цимент и химикали показват смесени резултати. Емисиите от торовия сектор се увеличиха със 7%, паралелно с 6% ръст в производството. От друга страна, циментовият сектор отчете спад както в производството, така и в емисиите – съответно с 5%.
Авиация и морски транспорт – нови предизвикателства
Емисиите от авиацията са нараснали с 15% през 2024 г., като фактор за това е и разширеното географско покритие на СТЕ, което вече включва полети до и от най-отдалечените региони на ЕС.
2024 г. беляза и първото официално докладване на емисии от морския транспорт в рамките на СТЕ. До момента корабните компании са декларирали около 72 милиона тона CO₂, като 40 милиона вече са отчетени в регистрите на ЕС. Пълната оценка на въздействието на сектора обаче ще бъде възможна едва след завършване на събирането на данни, особено с оглед на смущенията в морския трафик вследствие на кризата в Червено море.
СТЕ – крайъгълен камък на климатичната политика на ЕС
От стартирането си през 2005 г., Системата за търговия с емисии на ЕС се утвърди като централен инструмент за намаляване на въглеродните емисии. Освен че стимулира намаляването на въглеродно-интензивната дейност, тя се очаква да генерира близо 40 милиарда евро приходи в периода 2020–2030 г., които могат да бъдат реинвестирани в климатични и иновационни проекти.
Докладът на Европейската комисия подчертава, че ЕС е на прав път да постигне целта си за намаление на емисиите с 62% до 2030 г., благодарение на устойчивата трансформация в ключови сектори и разширяване обхвата на СТЕ.