
5 начина (наистина осъществими) да водим по-зелен живот
Нека не се лъжем – истинското „спасяване” на планетата не зависи само от нас. Глобалната промяна лежи върху плещите на държавността. Единствено тя има властта и ресурсите да въведе по-чиста индустрия, възобновяема енергия, зелен транспорт и т.н.
От друга страна нашето поле на влияние е сравнително ограничено.
Това, което действително можем да променим обаче, е собственото ни късче от реалността.
Заеманото от нас пространство, по време на периода наречен живот е подвластно на действията ни.
И точно там, в това изцяло наше кътче, започва желанието за промяна.
Забележете – желанието започва, не самата промяна. Нашите действия създават инерцията, необходима за задвижването на трансформацията. Изпращат ясно послание към властимащите и заявяват позицията ни:
Настояваме за промяна.
Но как стигаме до този момент?
В следващите редове ще прочетете 5 начина (не, няма да ви насърчавам да си купувате чисто нова електрическа кола) как да живеете по-осъзнато в своя малък свят така, че да задвижите промяната.
Обявете война на пластмасата

Добре известен е проблемът с пластмасовите отпадъци. Трилиони тонове от тях пълнят световния океан и заплашват да станат повече от самите риби в него.
Вместо да купувате нова пазарска торба всеки път или да бълвате стряскащи количества чашки от кафе може да използвате многократно алтернативи.
Метални канчета, термоси от разградими материали, платнени чанти със сладки рисунки – зелените възможности са наистина много (и доста по-естетически приятни по мое мнение), стига само да ги потърсите.
Търсете многократност

Всичките буркани, които баба ви дава, пълни със сладко и компот, а сега прашасват в мазето?
Използвайте ги!
Без значение дали ще съхранявате в тях, ще затваряте нова зимнина,ще си носите обяд на работа, всичко е по-щадящо за природата от постоянното купуване на нови и нови вещи.
Station Zero (българска рефилница) са дори още по-креативни в преизползването. На място в магазина им имате възможност да прелеете в собствени съдове (и в каквото количество вие искате) всякакви препарати, прах, течни сапуни и т.н.
Рециклирайте

Рециклирането позволява на планетата да си отдъхне поне за малко. Преработването на вече използваните материали премахва нуждата от извършването на целия индустриален процес от нулата. Това означава спестена енергия, нови ресурси, вода и по-малко замърсяване.
Единственото усилие, което се изисква от вас, е да разпределите отпадъците в правилния цвят контейнер.
Пазарувайте локално

Онези страшно апетитно изглеждащи ягоди, изложени на витрината насред ноември месец, са стрували на Земята прекалено много въглеродни емисии.
Продуктите, които са извън сезона си, се доставят от чужди и най-вероятно далечни места, а това означава транспорт… много дълга и замърсяваща комбинация от транспортни средства.
Решението е просто – пазарувате от местните производители. Така не само спестявате доста CO2 на природата, но и подкрепяте локалната икономика.
Не изхвърляте храна

Знаете ли, че в световен план повече от ⅓ от храната се изхвърля?
А това означава, че ⅓ от труда, ресурсуте, земята и водата, необходими за производството й, са отишли на вятъра
Някои лесни начини да предотвратим прахосването на храна:
- Планирайте седмичното си меню, така че да купувате само нужните продукти;
- Остатъците от храна могат да се замразят и използват по-нататък;
- Старите зеленчуци (стига да са годни за ядене) стават за супи, каши, яхнии.
Това е.
Без да се затормозявате финансово или да отделяте твърде много време.
Просто съществувате с грижа за Земята и правите собственото си балонче по-зелено.