
Президентът на САЩ Доналд Тръмп преустанови военната помощ за Украйна. Какво следва?
Вашингтон спира доставките на оръжие за Украйна – стратегическо решение или отстъпление?
Във вторник световните агенции съобщиха, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е разпоредил спиране на цялата военна помощ за Украйна. Това решение идва след напрегната среща между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет миналия петък. Спирането на помощта поставя под въпрос дългосрочната подкрепа на Вашингтон за Киев и поражда сериозни опасения относно бъдещето на конфликта в Украйна.
Според източници от Белия дом, цитирани от Асошиейтед Прес и Ройтерс, администрацията на Тръмп е решила да „преразгледа“ военната помощ, за да гарантира, че тя допринася за мирно решение на конфликта. Официални лица твърдят, че президентът Тръмп е категоричен в намерението си да насърчи мирни преговори между Киев и Москва. „Това не е окончателно прекратяване на помощта, а пауза, докато не видим ангажимент за мир от страна на Украйна“, заяви служител на Белия дом.
Решението на Вашингтон засяга цялата американска военна помощ, която в момента не е достигнала до Украйна. Това включва оръжия, които са в транзит или складирани в Полша, както и планирани доставки на боеприпаси, артилерийски системи и противовъздушна отбрана. Точната стойност на замразената помощ остава неясна, но според Блумбърг, става дума за оборудване на стойност около 3,85 млрд. долара, одобрено от Конгреса, но неразпределено от Белия дом.
Възможни последици за Украйна
Спирането на военната помощ може да има сериозни последствия за украинската армия, особено в светлината на продължаващия напредък на руските сили на фронта. Сред засегнатите доставки са ключови отбранителни системи като ракетите HIMARS, ATACMS и системите за ПВО „Пейтриът“, които играят критична роля в защитата на украинските градове от руски удари.
Военният кореспондент на Би Би Си Джонатан Бейл отбелязва, че докато ефектът от спирането няма да бъде усетен незабавно, то в дългосрочен план може значително да отслаби украинската съпротива. Липсата на американска разузнавателна информация и спътникови данни също може да затрудни военните операции на Киев.
Решението на Тръмп предизвика остра реакция както в Украйна, така и сред съюзниците на САЩ. Украинският премиер Денис Шмихал заяви, че Киев ще продължи да работи със САЩ, за да осигури възобновяването на помощта. В същото време, украинският депутат Олексий Гончаренко коментира, че това решение „обслужва интересите на Путин“.
В Европа също изразиха загриженост. Великобритания и Франция предложиха допълнителна военна помощ и поискаха Тръмп да преразгледа решението си. Френският министър Бенжамен Хадад заяви, че това „засилва позицията на агресора“.
В самите САЩ реакциите са смесени. Демократите в Конгреса критикуваха хода на Тръмп, като конгресменът Грегъри Мийкс го нарече „катастрофално и незаконно замразяване на помощта“. От друга страна, някои републиканци, като сенатор Маркуейн Мълин, подкрепиха решението, заявявайки, че „американските данъкоплатци са уморени да финансират тази война“.
Решението на Доналд Тръмп да спре военната помощ за Украйна поставя нови предизвикателства пред Киев и неговите съюзници. Въпросът дали това е временна пауза или дългосрочна промяна в американската политика остава отворен. Междувременно, европейските държави се опитват да засилят подкрепата си за Украйна, но липсата на американска помощ може значително да промени баланса на силите в региона.