
Промяна в политиката на САЩ относно резолюциите на ООН срещу руската агресия
Вашингтон гласува против осъждането на руската агресия в ООН, предизвиквайки напрежение между ЕС и Доналд Тръмп
На третата годишнина от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, в Общото събрание на ООН се проведе ключово гласуване по резолюция, която осъжда руската военна агресия. Въпреки че резолюцията бе предложена и подкрепена от редица европейски държави и Украйна, САЩ гласуваха против, заедно с Русия и Беларус.
Противоречиви позиции и предложения
Вашингтон внесе своя собствен проект за резолюция в Общото събрание на ООН, който призовава за „бързо прекратяване на конфликта и постигане на траен мир между Украйна и Русия“, но без да включва конкретно осъждане на руската агресия. В отговор Франция предложи промени в проекта на САЩ, като добави текстове, посочващи, че конфликтът е резултат от „пълномащабно нахлуване в Украйна от страна на Руската федерация“.
След тези промени, които бяха подкрепени от мнозинството европейски държави, САЩ се въздържаха при гласуването на своята резолюция. В крайна сметка документът беше приет с 93 гласа „за“, 8 „против“ и 73 въздържали се. Украйна гласува в подкрепа, а Русия – против.
Действията на САЩ в Съвета за сигурност на ООН
След като Общото събрание прие резолюцията с включените текстове, осъждащи руската агресия, САЩ внесоха своя първоначален проект без френските промени за гласуване в Съвета за сигурност на ООН. От 15-членния съвет 10 държави подкрепиха американската резолюция, нито една не гласува против, но пет европейски страни – Великобритания, Франция, Дания, Гърция и Словения – се въздържаха. Русия използва правото си на вето, за да блокира приемането на документа.

Заместник-посланикът на САЩ в ООН, Дороти Шей, заяви по време на гласуването, че многобройните резолюции на ООН, осъждащи руската агресия и изискващи изтеглянето на руските войски, „не са успели да спрат войната“. Тя подчерта, че приетата резолюция е „първа стъпка, но изключително важна“, която „ни поставя на пътя към мира“.
Позицията на Вашингтон обаче предизвика сериозни критики в САЩ. Републиканският сенатор Джон Къртис заяви, че е „дълбоко обезпокоен“ от гласуването, което „ни поставя на една и съща страна“ с Русия и Северна Корея. „Тази позиция е драматична промяна в сравнение с американските идеали за свобода и демокрация“, отбеляза Къртис в социалната мрежа X.
Гласуването се случва в момент на нарастващи опасения, че САЩ може да отстъпи от своята подкрепа за Украйна и да се опита да договори мирна сделка, която да е неизгодна за Киев. Тези опасения се засилиха след встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп в края на януари.
След разговор между Тръмп и руския президент Владимир Путин, администрацията на американския президент организира среща с руска делегация без участието на представители на Украйна и европейските държави. Европейските лидери категорично осъдиха подобни действия и заявиха, че няма да приемат мирна сделка без участието на Украйна и Европа в преговорите.
Международната изолация на Русия и отговорността на ООН
От началото на войната Русия се намира в почти пълна международна изолация заради агресията си срещу Украйна. Европейските съюзници на Киев подчертаха, че международната общност не може да пренебрегне отговорността на Москва за военните престъпления и агресията.
Украинският заместник-министър на външните работи, Мариана Беца, заяви пред Общото събрание на ООН, че отговорът на международната общност на руските престъпления и агресия „ще определи бъдещето не само на Украйна, но и на целия демократичен свят и на самата ООН“.
В крайна сметка, въпреки приетите резолюции, тези действия няма да имат пряко влияние върху хода на войната, но демонстрират нарастващото желание на европейските държави да се противопоставят на американската политика по отношение на конфликта в Украйна.