
САЩ – основният доставчик на оръжие за европейските държави от НАТО
Зависимостта на Европа от американските оръжия и НАТО в контекста на глобалната несигурност
През последните четири години САЩ представляват по-голямата част от вноса на оръжие от европейските държави членки на НАТО, според данни от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI). Това подчертава силната зависимост на Европа от американските военни доставки в момент, когато трансатлантическите отношения са подложени на сериозни изпитания.
Динамика на оръжейния внос и глобалните тенденции
Според доклада на SIPRI, около 64% от оръжията, внесени от страните от НАТО в Европа през периода 2020-2024 г., идват от САЩ. Това е значително увеличение спрямо предходния период 2015-2019 г., когато делът на американските оръжия възлизаше на 52%. В глобален мащаб САЩ са най-големият износител на оръжие с дял от 43%, изпреварвайки Франция и Русия.
Украйна се откроява като най-големият вносител на оръжие за периода с 8,8% от общия глобален внос. Индия, Катар, Саудитска Арабия и Пакистан също са сред водещите вносители. В същото време Русия държи 7,8% от световния оръжеен пазар, а Китай – 5,9%.
Зависимостта на НАТО от американските военни технологии
Засиленият поток от американско оръжие към европейските членки на НАТО подчертава предизвикателствата пред региона в усилията за намаляване на зависимостта от Вашингтон. Въпреки че страни като Великобритания, Франция и Германия настояват за по-голяма стратегическа автономия, те все още разчитат до голяма степен на американските доставки за модернизацията на своите въоръжени сили.
Тази зависимост беше ясно демонстрирана, когато САЩ временно спряха военната и разузнавателната помощ за Украйна. Това се случи в контекста на опитите на президента Доналд Тръмп да притисне Киев към подписване на мирно споразумение с Москва – условия, които украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че могат да изложат страната му на нови заплахи.
Бъдещето на европейската отбрана – нови предизвикателства и разходи
Все по-сложната и нестабилна геополитическа среда принуждава европейските държави да увеличат своите собствени отбранителни способности. Това обаче ще доведе до значителни финансови разходи. Според комисаря по отбраната на ЕС Андриус Кубилиус, Европа ще трябва да поеме по-голяма част от своите военни разходи, което ще изисква огромни ресурси.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вече предложи инициативи, които могат да мобилизират до 800 милиарда евро допълнителни разходи за отбрана. Германия също предприема стъпки за разхлабване на своите фискални ограничения, за да увеличи инвестициите в отбранителния сектор.
Зависимостта на европейските страни от американските оръжия остава ключов фактор в динамиката на трансатлантическите отношения. Въпреки нарастващите призиви за по-голяма стратегическа автономия, реалността показва, че за момента Европа продължава да разчита на военната мощ на САЩ. Дали това ще се промени в бъдеще, зависи от способността на ЕС да консолидира усилията си в сферата на отбраната и да намери баланс между сътрудничеството с Вашингтон и независимостта на собствената си военна индустрия.