
Народното събрание отхвърли комисия за Пеевски
Парламентът разединен по въпроса за съдебното влияние на Делян Пеевски
Народното събрание отново отхвърли предложението на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) за създаване на временна комисия, която да разследва влиянието на лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски върху съдебната система. Решението беше предшествано от друга неуспешна инициатива – предложението на „Има такъв народ“ (ИТН) за комисия, която да проучи влиянието на неправителствените организации върху институциите.
Политически пазарлъци и надхитряния в пленарната зала
Гласуването на проекторешението на ИТН доведе до напрегнати дебати. Тошко Йорданов заяви, че ако ПП-ДБ не подкрепят предложението за НПО-тата, ИТН няма да гласуват за комисията за Пеевски. Очаквано, ПП-ДБ гласуваха против, подкрепени от ГЕРБ-СДС, ДПС-Доган и БСП, докато „Възраждане“, ДПС-Ново начало, ИТН и МЕЧ подкрепиха предложението.
След като предложението на ИТН бе отхвърлено, се стигна до повторно гласуване на предложението на ПП-ДБ за комисията за Пеевски. Както беше обещано, този път и ИТН гласуваха против, което доведе до поредното отхвърляне на инициативата.
Вербални сблъсъци и напрежение в парламента
Лена Бориславова от ПП-ДБ призова депутатите да променят вота си, като посочи, че ИТН нарочно са внесли предложение за алтернативна комисия, за да имат оправдание да не подкрепят разследване срещу Пеевски. Това предизвика остра реакция от Тошко Йорданов, който нарече ПП-ДБ „жалкари малки“.
Напрежението ескалира, когато Кирил Петков се приближи гневно до Делян Пеевски, а Байрам Байрам от ДПС-Ново начало се опита да го спре. Впоследствие Петков нарече Пеевски „Джаба с червена вратовръзка“, препратка към едноименния персонаж от „Междузвездни войни“.
Станислав Балабанов от ИТН направи ироничен коментар, че „днес нечии интимни партньори са се наспали“, намеквайки за липсата на десет депутати от ПП-ДБ по време на първото гласуване, което предизвика хаос в залата. Наталия Киселова, председател на НС, беше критикувана за неспособността си да въведе ред в пленарната зала.
Промяната в позицията на ИТН доведе до пропускане на още една възможност за разследване на влиянието на Пеевски. В сряда формацията подкрепи предложението, но в четвъртък се обърна на 180 градуса. В същото време ИТН внесе ново предложение за разследване на бизнесмена Иво Прокопиев. Когато това предложение не беше прието, те използваха резултата като оправдание да не подкрепят комисията срещу Пеевски.
Гласуването постави под въпрос стабилността на управляващото мнозинство. Джевдет Чакъров от ДПС-Доган изрази недоволството си от позициите на ИТН, БСП и ГЕРБ, но увери, че формацията му няма да оттегли подкрепата си за кабинета, за да се избегне нова политическа криза.
След скандала, Пеевски обяви, че ще подаде сигнал в прокуратурата срещу Кирил Петков, обвинявайки го в заплахи срещу Байрам Байрам. Петков от своя страна заяви, че ще използва думите на Пеевски в делото си за клевета.
Събитията от тази седмица показват дълбокото разделение в Народното събрание и трудността в създаването на антикорупционни механизми. Следващите седмици ще покажат дали ще има нови опити за създаване на комисия срещу Пеевски или темата ще остане затворена в парламентарните дебати.