
Европейската прокуратура разследва мащабни злоупотреби в България
254 текущи разследвания на стойност над 1 млрд. евро от Европейската прокуратура
Европейската прокуратура е започнала 97 нови разследвания в България през 2024 г., свързани със злоупотреби на обща стойност 487 млн. евро. Общият брой на текущите разследвания в страната възлиза на 254, като общата сума на злоупотребите, свързани с тях, достига 1,13 млрд. евро. Това става ясно от годишния доклад на институцията, публикуван на 3 март.
Системно източване на средства чрез обществени поръчки
Данните от доклада идват дни след като българският прокурор в Европейската прокуратура Теодора Георгиева заяви, че в страната действа „отработена схема“ за източване на средства чрез обществени поръчки. В интервю за „Капитал“ тя подчерта, че Европейската прокуратура среща сериозна съпротива от българските институции при провеждането на разследванията.
Според доклада почти половината от разследванията са свързани с липса на организиране на обществени поръчки, а около една трета засягат нарушения при тяхното изпълнение. Най-често разследваните случаи са измами, свързани с регионалното развитие и селскостопанските програми, а голям дял заемат и злоупотребите със социални програми.
Ограничен успех в борбата с финансовите престъпления
През 2024 г. са постигнати три окончателни присъди, като осъдени са трима души. Издадени са заповеди за замразяване на активи на стойност 7,6 млн. евро, а реално блокираните активи са на стойност 6,7 млн. евро.
Европейската прокуратура, оглавявана от Лаура Кьовеши, разчита на делегирани прокурори в различните страни-членки. България има 15 предвидени места за такива прокурори, но към момента са заети само 12.
Примери за корупционни практики
В своето интервю Теодора Георгиева даде конкретни примери за системни злоупотреби. Тя посочи, че Националната компания „Железопътна инфраструктура“ функционира като непрекъсната схема за източване на средства – както национални, така и европейски. Други значими случаи включват разширението на газохранилището „Чирен“ и изграждането на тунел „Железница“.
Разследванията на Европейската прокуратура разкриват мащаба на злоупотребите с публични средства в България. Въпреки трудностите, институцията продължава опитите си да ограничи корупционните практики и да търси възмездие за злоупотребилите с европейски средства.