
България посреща първия изтребител F-16
Със символично кацане в Граф Игнатиево на F-16 започва нов етап от модернизацията на армията, в условията на променяща се геополитическа среда и засилен натиск върху сигурността в региона
На 2 април 2025 г. в базата Граф Игнатиево кацна първият от поръчаните изтребители F-16 Block 70, с което България отбелязва важен стратегически момент – началото на реалната трансформация на военновъздушните си сили. Машината бе посрещната от министъра на отбраната Атанас Запрянов и представители на САЩ, НАТО и ВВС.
Изтребителят е част от договор на стойност над 1,2 млрд. долара, сключен през 2019 г. и допълнен с още машини през 2022 г. Общо се очаква страната да получи 16 самолета до края на 2028 г., а днешното събитие бележи първия реален резултат от този процес.
Модернизация или политическо послание?
Освен чисто военен компонент, доставката има и ясно изразен геополитически сигнал. В условията на нестабилност по източния фланг на НАТО, България показва ангажимент към колективната сигурност и задълбочаване на стратегическото партньорство със САЩ. Посланикът на Вашингтон в София заяви, че „България вече е не просто потребител на сигурност, а неин активен създател в региона“.
Символиката е още по-силна предвид продължаващата война в Украйна, засиленото присъствие на руско влияние в балканските страни и дебата в ЕС относно общите отбранителни сили.
Отбрана в условия на вътрешна нестабилност
Модернизацията на армията идва на фона на крехка вътрешнополитическа устойчивост. Кабинетът „Желязков“ управлява с т.нар. „техническо мнозинство“ и е подложен на натиск както от крайната опозиция, така и от бивши партньори като ДПС – „Ново начало“. Теми като военните разходи и задълбоченото сътрудничество със САЩ редовно предизвикват ожесточени спорове в парламента.
Някои политически сили – включително „Възраждане“ и радикални фракции от БСП – използват темата за закупуването на F-16 като пропагандна платформа, критикувайки цената, забавянията и зависимостта от НАТО. Въпреки това, обществените нагласи остават стабилни – според последното изследване на „Маркет Линкс“ 58% от гражданите подкрепят модернизацията на армията чрез западна военна техника.
Икономически и технологичен потенциал
Модернизацията на ВВС е част от по-широк план за трансформация на армията, който включва и създаването на развойни центрове и логистични хъбове в страната. Предстои да бъдат обучени над 300 пилоти и инженери, а в Пловдив и София се проектират симулатори и учебни бази по натовски стандарт.
Военно-промишленият комплекс в България – включително предприятия в Търговище, Казанлък и Враца – очаква индустриален ефект, особено в сферите на ремонт, логистика и технологии.
Първият изтребител F-16 не просто каца – той „приземява“ дългоочаквани амбиции. Но успоредно с това поставя пред България и предизвикателство – да превърне придобиването на съвременна техника не просто в покупка, а в интегрирана стратегия за сигурност, суверенитет и икономическо развитие.