
Предложение – религията да стане задължителен предмет в училище
Министерството на образованието обсъжда включването на религията в учебния план за началните и прогимназиалните класове
Министерството на образованието и науката (МОН) обяви, че разглежда възможността религията да бъде включена в задължителната учебна програма от началния етап на училищното образование. Идеята беше дискутирана в рамките на кръгла маса с участие на представители на Българската православна църква, образователни експерти и преподаватели по религия.
„Считаме, че в една бързо променяща се технологична и социална среда, учениците имат нужда от ценностно ориентирано образование“, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев. По думите му, въвеждането на религията като задължителен предмет би имало културно, етично и образователно значение, без да нарушава принципите на светското образование.
Проектът предвижда преподаването на религиозните теми да бъде неутрално и информационно, с фокус върху историята на световните религии, основни морални ценности и културно наследство, а не конфесионално обучение.
В момента вероучението е задължителноизбираем предмет и се изучава в ограничен брой училища в страната. Ако предложението бъде одобрено, от учебната 2026/2027 година предметът ще се въведе постепенно в класовете от 1-ви до 7-ми.
Представители на църквата подкрепиха инициативата, като изтъкнаха ролята на духовното възпитание за намаляване на агресията и формиране на ценности у децата. В същото време, някои родителски организации и НПО изразиха резерви, свързани с избора на съдържание, преподаватели и евентуален натиск върху семействата.
МОН подготвя публична консултация, която ще бъде отворена до края на месец април. Решение за включване на предмета ще бъде взето след съгласуване с парламентарната комисия по образование.