
Празнично събитие във ВУЗФ отличи ученици и учители
Вторите годишни награди за образование по икономика в средните училища отличи ученици, учители и директори за иновации и постижения
Във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) се проведе тържествена церемония, по време на която бяха връчени Вторите годишни награди за образование по икономика в средните училища за 2024 година. Събитието обедини представители на образователната общност, които чрез успехите си в национални и международни състезания, олимпиади и проекти доказаха значимия си принос в развитието на икономическите дисциплини.
Организатори и участници
Националният конкурс е организиран от три водещи институции – ВУЗФ, Синдиката на българските учители (СБУ) към КНСБ и Националната асоциация на преподавателите по икономика (НАПИ). Конкурсът, с регистриран период от 10 октомври 2024 г. до 10 януари 2025 г., е насочен към професионални гимназии с икономически професии и специалности, профилирани гимназии с икономически профил и други образователни институции, които предоставят обучение по икономически дисциплини. В състезанието участваха над 60 учители, ученици от 11-и и 12-и класове и директори, като победителите бяха определени от обща комисия, водена от доц. д-р Джеймс Йоловски – заместник-ректор по научноизследователската дейност на ВУЗФ.
Наградите и отличията
В категорията „Директор“ наградите включваха парична награда в размер на 2000 лв. и отстъпка от 20% при записване в магистърска или докторска програма на ВУЗФ. Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова лично връчи наградата на Емилия Иванова – директор на Националната търговско-банкова гимназия (НТБГ) в София. Лиляна Минкова, директор на Средното училище „Отец Паисий“ в Самоков, също бе отличена в тази категория.

В категорията „Учители“ бяха отличени трима педагози, които получиха парични награди от 1000 лв. и отстъпка от 20% за продължаване на обучението във ВУЗФ. Заместник-министърът Таня Михайлова връчи наградата, плакета и грамота на Мариана Герчева – главен учител от НТБГ в София. Янка Такева връчи наградата на д-р Адриана Христова – старши учител от Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге, а доц. д-р Джеймс Йоловски отличи Йорданка Арабаджийска – главен учител в Националната търговска гимназия в Пловдив. Допълнително, трима учители с изключителни постижения през 2024 г. получиха специални награди:
- Антония Тодорова – старши учител във Финансово стопанската гимназия „Атанас Буров“ в Хасково;
- Симона Кирилова-Димитрова – старши учител в Професионалната гимназия по икономика в Перник;
- Галина Попова – старши учител в Средното училище „Йордан Йовков“ в Кърждали, наградена от д-р Евгени Евгениев, заместник-ректор на ВУЗФ.
В категорията „Ученици“ трима старшекласници бяха отличени с пълни стипендии за обучение в бакалавърските програми на ВУЗФ за първата година. Победителите – Виктор Киров от НТБГ в София, Нелина Чинарска от Неврокопската гимназия „Димитър Талев“ в Гоце Делчев и Александрина Василева от Националната финансово-стопанска гимназия в София – ще продължат обучението си във водеща институция, която насърчава иновациите и развитието в икономическата сфера.
Церемонията и присъстващите
На церемонията присъстваха изтъкнати представители на образователния и академичния сектор. Ректорът на ВУЗФ, член-кореспондент проф. д-р Борис Велчев, заедно с началници на Регионални управления на образованието, учители, директори, ученици, преподаватели, експерти и представители на водещи компании, допринесоха за високото ниво на събитието. Този общ форум от професионалисти подчерта важността на качественото образование и обмена на добри практики в икономическата сфера.
Вторите годишни награди за образование по икономика в средните училища за 2024 година отново потвърдиха значимостта на иновациите и постиженията в областта на икономиката. Чрез отличаването на учители, директори и ученици, конкурсът не само насърчава високи стандарти в обучението, но и стимулира обмена на успешни идеи и проекти в рамките на националната и международната общност. Това събитие е ясен сигнал, че инвестициите в образованието остават основен приоритет за бъдещето на икономическата наука и професионалното развитие.