
Качественото образование и здравеопазване вървят ръка за ръка
По време на сесия към ООН експерти представиха как изкуственият интелект и дигиталните решения подпомагат универсалното здравно покритие чрез образованието
„Да не оставим никого извън системата“ – това бе водещото послание на съпътстващата сесия на 58-ата сесия на Комисията по населението и развитието на ООН, организирана от Центъра за женско здраве и образование (WHEC). В рамките на панела Световната здравна организация (СЗО) представи иновативен подход към приобщаващото здравно образование, насочен към изграждане на по-качествени и достъпни образователни системи, особено за уязвимите групи.
Шарлот Беркен, ръководител на екипа по локализация в Академията на СЗО, подчерта, че бариери като език, култура и ограничен достъп до ресурси могат да бъдат преодолени чрез локализирани и дигитални образователни решения. Академията работи по създаването на платформи за обучение, достъпни на множество езици и адаптирани към различни социални и културни контексти.
„Технологиите и изкуственият интелект позволяват обучение, което достига до повече хора – бързо, ефективно и с индивидуален подход“, заяви Беркен.
Сесията разгледа как изкуственият интелект, глобалните партньорства и междусекторното сътрудничество подкрепят целите за устойчиво развитие, включително достъпа до качествено образование и универсално здравно покритие (UHC). Експертите акцентираха, че ключът към устойчиви решения е във взаимното допълване между образователните и здравните системи.
Панелът също така подчерта важността на ранната намеса при децата и младежите – чрез образованието не само се развиват умения, но се изграждат основите за по-добро обществено здраве и по-ниски нива на социални неравенства в бъдеще.
СЗО призова страните да инвестират в образование, което е адаптирано, персонализирано и достъпно, като важна част от усилията за изграждане на здрави и устойчиви общества.