
“Дай 5!” – младежкият път към социална промяна
Прегарянето на апатията започва с действие – младежите избират кауза и я следват
Фондация „От нас зависи“ насърчава младежкото доброволчество чрез проекта „Дай 5!“. В рамките на една година инициативата включи близо 250 ученици от 10 столични паралелки. Целта беше ясна – да се покаже на младежите какво е да си доброволец и да се действа реално в подкрепа на социални каузи.

Младежкото доброволчество в България е по-слабо развито в сравнение с други европейски страни. Проектът „Дай 5!“ цели да промени това. Учениците участваха в реални проекти, с реални бюджети и социален фокус. През 2024 г. 14 доброволчески организации се срещнаха с ученици в училищна среда. Това стана чрез събития, организирани под формата на „жива библиотека“. Представители на организации НАДРБ (Националната асоциация на доброволците в Република България), WWF, Грийнпийс, TimeHeroes, Бандата на 1500-те, За Земята, Every Dog Matters, Светът на Мария, КиберКлуб, ABLE Mentor, Подарете книга/ Подари време, Национален младежки форум, CVS Bulgaria, От нас зависи., споделиха дейността си лице в лице с младежите.
След запознаването с организациите, учениците избираха с коя биха искали да работят. Всеки клас провеждаше вътрешни избори – с бюлетини, списъци и комисии. Това се превърна и в урок по демокрация.
Следващата фаза бяха еднодневните хакатони. Там децата работиха директно с представители на избраните организации. Получаваха конкретен казус и заедно с фасилитатори търсеха решения. Един от примерите: „Как да популяризираме осиновяването на кучета от общински приюти?“
След хакатоните учениците създаваха свой микропроект. Целта: решенията им да бъдат реалистични и приложими. Екипът на „От нас зависи“ и представители на НПО сектора осигуриха менторска подкрепа.
Много от проектите се реализираха онлайн. Един от класовете създаде ново лого за младежката организация на НАДРБ. Други ученици организираха благотворителен маратон за популяризиране на осиновяването на кучета. Трети стартираха хуманитарна кампания, която обхвана няколко училища.
Чрез „Дай 5!“ фондацията не само свърза младежите с организациите, но и им даде свободата сами да водят процеса. Те не бяха просто доброволци – бяха създатели на идеи и решения за реални социални предизвикателства.