
България ще спонсорира 180 студенти за обучение в чужбина
Нова национална програма „Стефан Стамболов“ предлага финансиране за студенти в топ университети
През следващите шест години България планира да инвестира 40 млн. лв. в обучението на 180 български студенти в престижни университети в чужбина. Това е основната цел на новата национална програма „Стефан Стамболов“, предложена от Министерството на образованието и науката (МОН). Основното условие за стипендиантите е след завършване на обучението си в чужбина да се върнат и да работят в България минимум три години.
Произход на идеята за фонд „Стамболов“
Концепцията за фонд „Стамболов“ датира от 2022 г., когато тогавашният премиер Кирил Петков я предложи с цел подпомагане на български студенти в чужбина. Идеята беше да се финансират по 30 студенти годишно, но първоначално проектът беше отхвърлен поради законови ограничения и опасения относно приоритетите в българското висше образование.
С бюджет 2024 г. бяха приети законови промени, позволяващи финансиране на обучение на български граждани в най-добрите чуждестранни университети. Въпреки критики от депутати и синдикати, програмата получи първоначален бюджет от 5 млн. лв. за 2024 г., който ще се увеличава през следващите години.
Финансиране и планиран бюджет
Програмата предвижда поетапно увеличение на бюджета:
- 2025 г. – 7 млн. лв.
- 2026 г. – 9 млн. лв.
- 2027-2029 г. – допълнителни 19 млн. лв. за поддържане на вече приетите студенти.
Максималната сума за един студент може да достигне 200 000 лв. за целия период на обучението му.
Критерии за кандидатстване
Програмата е отворена за български граждани, които:
- Имат диплома за средно образование или бакалавърска степен (придобита до 5 години назад);
- Постигнали са минимален успех „Много добър“;
- Са приети в бакалавърска или магистърска програма в чуждестранен университет, включен в утвърдените международни класации: QS World University Rankings, Shanghai Ranking и Times Higher Education.
Списъкът на допустимите университети включва:
- САЩ (35 университета) и Канада (3 университета) за бакалавърски програми;
- Европейски и азиатски топ университети за магистърски и бакалавърски програми, включително университети от Германия, Франция, Нидерландия, Япония, Южна Корея и Сингапур.
Финансирането ще бъде предоставяно срещу договор, който задължава студентите да се върнат в България след завършване и да работят тук поне три години в рамките на петгодишен период. Те разполагат с гратисен период от 12 месеца след завършването, за да започнат работа в страната.
Очаквани ползи и предизвикателства
От МОН очакват програмата да подобри квалификацията на младите специалисти, да внедри нови управленски и технологични практики в България и да повиши конкурентоспособността на икономиката. Въпреки това, остава въпросът доколко трите години задължителен престой ще бъдат достатъчни, за да насърчат дългосрочното оставане на висшистите в страната.