
Парламентът даде зелена светлина на дигиталната инфраструктура
С приетите законови промени се съкращават сроковете и облекчават процедурите за изграждане на инфраструктура в малки и труднодостъпни населени места в рамките на Плана за възстановяване
Народното събрание прие на второ четене ключови промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, с които се ускорява процесът по изграждане на широколентов достъп и 5G мрежи в страната. Законодателните промени са част от ангажиментите по Националния план за възстановяване и устойчивост и целят дигитална трансформация на по-слабо развитите райони в България.
Проектът предвижда изграждането на над 7000 километра нова оптична мрежа и свързването на 700 нови 5G базови станции, покриващи 140 общински центъра и 279 малки населени места. По думите на министъра на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, близо 350 хиляди българи ще се възползват директно от подобрената свързаност. Крайният срок за подаване на оферти по търга е днес, 11 април.
Сред основните цели на реформата е облекчаване на административната тежест – включително опростен режим по Закона за устройство на територията (ЗУТ), премахване на изискванията за подробен устройствен план и отпадане на нуждата от инвестиционни проекти при определени типове строежи. Това ще позволи изграждането на инфраструктура върху съществуващи сгради или покриви без тежки процедури.
Парламентът задължи министъра на транспорта да въведе ясни правила за обезщетенията при сервитути върху частни и публични имоти, използвани за нуждите на мрежите.
Министър Караджов определи инициативата като „най-широкомащабното инвестиране в цифрова свързаност“ в отдалечени райони и подчерта, че благодарение на приетите текстове България ще спази ангажиментите си по Плана за възстановяване – с краен срок до юни 2026 г.