
“Не е лесно да продаваш онлайн през 2025 година”
Daniele Rutigliano, Brand Ambassador на Balkan eCommerce Summit 2025:
Даниеле Рутиляно, предприемач, консултант и президент на първата нестопанска асоциация за електронна търговия в Албания Assecomm, оформя дигиталния търговски пейзаж вече почти две десетилетия. Като Brand ambassador на Balkan eCommerce Summit 2025, Даниеле носи богатство от знания, страст към иновациите и регионалното развитие. В това интервю той споделя своята визия за бъдещето на електронната търговия, научени уроци от кариерата си и съвети към младите предприемачи, които тепърва започват своето приключение в тази динамична индустрия.
Какво Ви вдъхнови да станете посланик на Balkan eCommerce Summit 2025 и какви възможности виждате в това партньорство?
„Горд съм, че мога да подкрепя Balkan eCommerce Summit 2025. През 2022 година основах Assecomm в Тирана, първата нестопанска асоциация за електронна търговия в Албания – бързо развиваща се страна, пълна с амбициозни ИТ таланти“, започва Даниеле.
„Като президент на Assecomm и като консултант по електронна търговия почти от 20 години, аз твърдо вярвам в партньорствата и местните събития. Balkan eCommerce Summit 2025 представлява важно събитие за целия регион и затова избрах да го подкрепя, като в замяна предложа своите знания и умения.“
Как новите технологии променят бъдещето на електронната търговия и как бизнесите да се подготвят за тези промени?
„След пускането на ChatGPT през 2022 година, животът ни се промени до известна степен (и ще се промени отново), но все още не знаем дали за добро или лошо. Аз сравнявам това историческо събитие с две подобни: пускането на Facebook през 2004 и представянето на първия iPhone през 2007″, обяснява той.
„Изкуственият интелект е несъмнено важна технологична иновация, която ускорява и опростява създаването на много съдържание: от снимки до видео, от текстове до софтуер. Същевременно той поставя натиск върху много професии.“
Даниеле съветва: „Собствениците на бизнес трябва да се научат как да управляват и контролират изкуствения интелект, който все още е под контрола на хората. Важно е да се провери как служителите използват ИИ, така че той да им бъде в помощ, а не да се използва пасивно.“
Какви добри практики има Aproweb относно киберсигурността и какви добри практики бихте препоръчали на останалите бизнеси?
„И в двете си дигитални агенции се отнасяме много сериозно към киберсигурността и защитата на клиентските данни“, обяснява Даниеле. „Прилагаме стандартите, изисквани от европейския регламент GDPR и разчитаме на утвърдени европейски партньори.“
Той подчертава важността на осведомеността сред продавачите. „Смятам, че продавачите преди всичко трябва да бъдат информирани за рисковете, свързани с киберсигурността, за да могат по-добре да защитят данните си и да осъзнаят значението на превенцията. В моята двадесетгодишна кариера съм виждал много ‘кошмарни’ ситуации: стари, прашни компютри, превърнати в уеб сървъри, компютри, които винаги са включени, без пароли за достъп, множество дистанционни връзки, лесни пароли, написани на лепящи листчета върху монитора.“
Въпреки че е постигнат напредък, Даниеле признава, че „Нашият физически свят все повече е свързан с интернет, но все още има дълъг път напред.“
Какви са ключовите стъпки за подобряване на потребителското изживяване в мобилната търговия?
„Продажбите осъществявани през мобилните устройства са все по-актуална тема, като се имат предвид броят часове, които прекарваме дневно на смартфоните си“, обяснява Даниеле. „За разработчиците на уебсайтове за електронна търговия от години е известно, че трябва да използват подход ‘мобилен приоритет’ и съответно да отделят време и ресурси за проектиране на уебсайт, който може да се навигира предимно от смартфони и едва след това от настолни компютри.“
Той разяснява най-добрите практики: „Уеб дизайнерите трябва да се грижат за най-малките детайли, като се опитват да изучат нуждите на клиента, потребителското пътуване и елементите, които да се показват на екраните на смартфоните, като оптимизират ограниченото пространство: умалено лого и ясно видима търсачка в заглавната част; пропорционални текстове и елементи, които могат да се използват чрез натискане. Но през 2025 година това не е достатъчно: необходимо е също така да се оптимизират ресурсите и времето за зареждане на уеб страницата. Затова днес изображенията трябва да са във формат ‘.webp’, също трябва да използваме и CDN. Наложително е да работим върху скриптове, които често бавят зареждането на страницата.“
Даниеле отбелязва, че „Много компании все още пренебрегват тези детайли, които могат да направят разлика, както при органичното позициониране в Google, така и при онлайн продажбите.“

Бихте ли споделили с нас, някое значимо предизвикателство, с което сте се справили през вашата кариера?
“Имал съм няколко сериозни предизвикателства в моята 20-годишна кариера“, размишлява Даниеле. „Година след дипломирането си по компютърни науки, през 2006 година създадох първия си уебсайт за електронна търговия за мой клиент, продавач на домакински електроуреди. Беше индивидуален проект, написан на програмния език ASP 3.0. Отне ми около година да напиша целия код (по онова време системите за управление на съдържание не бяха толкова развити), но уебсайтът се позиционира добре в Google и за клиента беше успех по отношение на продажбите.“
Той споделя друг важен момент: „През 2016 година се срещнах с компания, която продаваше осветителни продукти онлайн, чрез платформата Magento. С моята стратегическа подкрепа в дигалния маркетинг, само за една година компанията утрои оборота си, достигайки 3 милиона евро. Решаващи бяха SEO оптимизацията на уебсайта и привеждането му на три нови езика (английски, испански и френски).“
„Натрупаният опит – може би бих казал и многото грешки, които направих през годините – ми помогнаха да взимам бързи, важни решения, които доведоха до успех. Това, че съм работил както с малки електронни магазини, така и по международни проекти, ми даде изключително важен цялостен поглед.“
Какъв съвет бихте дали на предприемачите, навлизащи в бързо развиващия се свят на електронната търговия?
„Не е лесно да продаваш онлайн през 2025 година“, признава Даниеле. „За съжаление, първият необходим ресурс са парите за първоначална инвестиция, наравно с отварянето на физически магазин. Въпреки че съществуват много безплатни или евтини инструменти, които позволяват да имате собствен уебсайт, необходимо е да инвестирате пари в закупуване на стоки, в маркетингови кампании за превръщане на посетителите в клиенти и също така в обучение.“
Той подчертава важността на стратегията:
„Стратегията е незаменим фундамент, както и диференциацията и проучването на пазарната ви ниша.
Всичко вече се продава в интернет, и конкуренцията с гигантите или с тези, които продават от години, е сложна. Моят съвет е да започнете с бизнес план или, във всеки случай, с малък, модулен, не твърде амбициозен проект, който цели да възстанови инвестицията в най-кратък възможен срок, като същевременно има ясни средно- и дългосрочни цели.“
📅 Не пропускайте да се вдъхновите от лидери като Даниеле Рутиляно на Balkan eCommerce Summit 2025!
Бъдете част от това трансформиращо събитие! Срещнете визионери като Даниеле на Balkan eCommerce Summit 2025. Запазете своите билети сега на balkanecommerce.com и отключете потенциала на балканската електронна търговия.