
Как се “програмира” дизайн мислене?
Ученици и учители от различни градове участваха в обучението по иновативно мислене, като програмата ще продължи и през ноември
През октомври и ноември се проведоха три безплатни уъркшопа по дизайн мислене, насочени към ученици от 8. до 12. клас и техните учители. Инициативата е част от програмата за корпоративна социална отговорност Solve for Tomorrow и цели да подготви участниците за конкурс за иновативни идеи. Организацията е дело на фондация „Образование 5.0“, а обучението се води от д-р Магданела Делинешева, която въвежда участниците в методите за творческо и аналитично решаване на проблеми. В уъркшопите се включват ментори и жури от академични среди и представители на основните партньори на проекта, които помагат на учениците да разработят идеи и решения на обществени предизвикателства.
Превенция срещу замърсяването на водите на Черно море
Първият от уъркшопите се състоя на 5 октомври в Бургаския свободен университет, където ученици и учители от региона приложиха принципите на дизайн мисленето за решаване на проблемите, свързани със замърсяването на Черно море. Ректорът проф. д-р Милен Балтов откри събитието, а участниците представиха иновативни идеи пред журито, сред които и представител на Областния информационен център и експерти от „Образование 5.0“. Победител в надпреварата стана отбор „Иновация” от Търговската гимназия в Бургас.
Опазване на околната среда и финансова грамотност
Следващият уъркшоп бе проведен в Тракийския университет, където ученици от различни градове се посветиха на теми като опазване на околната среда и финансовата грамотност. Подкрепени от заместник-ректора проф. дн Нели Грозева, участниците представиха своите идеи на журито, включващо експерти от университета и фондацията „Образование 5.0“. С малка преднина победител стана отборът The Food Guys от Димитровград.
Дигитално управление на финансите и социално включване
Третият уъркшоп се състоя във Висшето училище по застраховане и финанси, където близо 120 ученици и учители се включиха в дискусии и обучения по теми като социално включване и дигитални финансови умения. Събитието бе открито от заместник-ректора на ВУЗФ доц. д-р Джеймс Йоловски, а презентация за новите дигитални решения в управлението на финансите бе представена от експерт по младежкия сегмент. Победител в състезанието стана отборът HotBrewCo. от 108. СУ „Никола Беловеждов“.
Последният уъркшоп от поредицата е планиран за 9 ноември в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Желаещите могат да се регистрират до 5 ноември, като повече информация е налична на сайтовете на инициативата и фондацията „Образование 5.0“.
Как може да се включите в Solve for Tomorrow 2024?
Регистрацията за участие в конкурса Solve for Tomorrow 2024 е отворена до 24 ноември за ученици от 9. до 12. клас. Програмата дава възможност на младежите да разработят проекти за решаване на социални и екологични проблеми, като проектите ще бъдат оценявани по строго зададени критерии. Класираните полуфиналисти ще бъдат обявени на 28 ноември, а участниците се насърчават да покажат своите иновативни идеи.
Грабнете възможността да бъдете част от бъдещите иноватори в света и кандидатствайте на www.solvefortomorrow.bg още сега!