
ЕС настоява за собствена алтернатива на Visa и Mastercard
Финансовите министри искат стратегическа автономия в плащанията — заради такси, сигурност и геополитика в напрегната обстановка. ЕС започва с Visa и Mastercard
Европейският съюз поднови усилията си за изграждане на независима платежна инфраструктура, която да конкурира глобалните гиганти Visa и Mastercard. Инициативата, известна като European Payments Initiative (EPI), беше поставена отново в дневния ред по време на среща на финансовите министри на страните членки, провела се в Люксембург в началото на април.
Причините зад този натиск са както икономически, така и геополитически. Растящите такси по транзакциите, сигурността на данните, както и независимостта от американски финансови инфраструктури, стават все по-чувствителни теми в контекста на глобални конфликти и търговска несигурност.
„Не можем да си позволим стратегически сектори като разплащанията да зависят изцяло от външни играчи“, коментира френският министър на финансите Брюно Льо Мер.
В момента над 80% от плащанията с карти в ЕС се обработват от Visa и Mastercard, което оставя националните и европейски банки в зависимост от външни регулатори и инфраструктура, особено в контекста на евентуални санкции или кибератаки.
European Payments Initiative беше стартирана още през 2020 г. с амбицията да създаде единен европейски стандарт за дигитални и картови плащания, но проектът срещна редица препятствия. Няколко големи банки напуснаха инициативата, а техническата и регулаторна сложност постави проекта в застой.
През 2024 г. обаче ЕПИ получи ново финансиране и политическа подкрепа от Европейската комисия и Европейската централна банка, която вижда в нея ключов елемент от валутната и икономическа суверенност на ЕС.
България, като страна с висок процент картови разплащания, но и забавена дигитална интеграция на финансовите услуги в държавния и публичния сектор, може да извлече конкретни ползи от въвеждането на европейска система.
Такава инфраструктура би позволила:
- По-ниски такси за търговците и крайните клиенти;
- Съхранение и обработка на чувствителни данни в рамките на ЕС, а не през американски сървъри;
- Интеграция с бъдещата цифрова евро-валута (Digital Euro);
- Повишена конкурентоспособност на местните финтех компании, които ще могат да развиват решения върху отворена платформа.
Освен това, част от EPI е и идеята за мобилни приложения за мигновени плащания и QR код системи, които са все още слабо използвани в България — но предлагат огромен потенциал за развитие на дигиталната икономика и електронната търговия.
Светът на дигиталните финанси става все по-фрагментиран, а Европа изглежда решена да не бъде просто пазар, а и архитект на своите собствени решения. В този контекст усилията за създаване на собствена инфраструктура за разплащания са не само прагматични, но и геостратегически ход — който може да даде тласък и на българския финансов сектор към по-смела дигитална трансформация.