
Как държавата и хранителните вериги могат да работят в синхрон?
Политически, икономически и социални инициативи за подобряване на качеството и достъпността на хранителните вериги в България
В София се проведе двучасова кръгла маса, организирана от Андрей Велчев, председател на Сдружение „За достъпна и качествена храна“, която събра представители на политическата сцена, държавни институции, бизнеса, академичната общност и потребителските организации. Събитието бе насочено към обсъждане на ключови въпроси, свързани с достъпа, качеството и ценообразуването на хранителните продукти в България, като се търсят конкретни решения за защита както на крайните потребители, така и на местните производители.
Основни теми на дискусията
Участниците подчертаха, че качеството на храната е неразривно свързано с качеството на живот. Според председателя на Народното събрание Наталия Киселова, е необходим обективен и конструктивен дебат с цел приемането на конкретни законодателни мерки, които да осигурят по-строг контрол върху дейността на търговските вериги.
Във форума бяха разгледани различни предложения за реформи в хранителния сектор. Драгомир Стойнев от ПГ на „БСП – Обединена левица“ настоява за регулиране на надценките върху храните, като посочи, че доминиращата роля на големите търговски вериги води до неравномерно разпределение на печалбите. От своя страна, Костадин Костадинов от „Възраждане“ предложи създаването на земеделски пазари без посредници и такси, където да се предлага изцяло българска продукция.
Мая Манолова от „Изправи се.БГ“ изрази категорична подкрепа за правото на хората да получават качествена и на достъпни цени храна. Тя подчерта, че мерките трябва да включват улесняване на достъпа на местните производители до пазара на дребно и осигуряване на прозрачност в процеса на ценообразуване.
Гласовете на участниците
- Наталия Киселова (Председател на Народното събрание):
Подчерта необходимостта от конкретни законодателни промени, които да гарантират по-добра регулация на хранителния сектор и ефективен контрол върху търговските вериги. - Мая Манолова („Изправи се.БГ”):
Освен участието си в кръглата маса, тя обяви, че следващият бойкот срещу големите хранителни вериги ще се проведе на 20 февруари. Манолова призова за държавна намеса, която да осигури по-лесен и изгоден достъп на местните производители до пазара и да наложи мерки за по-голяма прозрачност в ценообразуването. - Костадин Костадинов (Председател на ПГ на „Възраждане”):
Той предложи създаването на земеделски пазари без посредници, като смята, че прекупвачите увеличават цените многократно, което вреди както на производителите, така и на потребителите. - Драгомир Стойнев (Председател на ПГ на „БСП – Обединена левица”):
Наблегна върху нуждата от регулиране на търговските надценки и организиране на кръгла маса в парламента, която да включва представители на всички политически сили и търговските вериги с цел намиране на общо решение.
Нов бойкот срещу големите хранителни вериги
Днес, в същия ден като кръглата маса, Мая Манолова от „Изправи се.БГ” обяви нов бойкот срещу големите хранителни вериги. Потребителите отново са призовани да не купуват продукти от тези вериги, като начин да изразят недоволството си от драстичното повишаване на цените. Организаторите на акцията подчертаха, че българските граждани плащат значително по-високи цени за основни хранителни продукти, докато според данните на Евростат България остава най-бедната страна в Европейския съюз.
Паралелно с протеста у нас, в Хърватия се провежда масов протест срещу високите цени в хранителните магазини. Национални институции като Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) са планирали масови проверки за установяване на нелоялни практики в търговските вериги.
Бъдещи перспективи и мерки
Правителството представи проекто-закон с мерки за скъсяване на веригата за доставки, който предстои да бъде разгледан в парламента. Премиерът Росен Желязков също призова за промяна в състава на Комисията за защита на конкуренцията, за да се осигури по-ефективен контрол върху пазара.
След последния бойкот на 13 февруари се наблюдава спад в стокооборота от около 30%, въпреки че лоялните клиенти на хранителните вериги продължават да пазаруват и в деня на протеста. Организаторите на акцията заявиха, че са доволни от постигнатото и ще продължат да настояват за въвеждане на ценови таван върху основните хранителни продукти.
Днешната кръгла маса и съпътстващият бойкот представляват важна стъпка в усилията за реформаторски промени в българския хранителен сектор. Въпреки различията в политическите възгледи, участниците демонстрираха обща воля за по-добър контрол върху търговските вериги, подкрепа за местните производители и осигуряване на прозрачност в ценообразуването. Тези инициативи могат да послужат като платформа за бъдещи законодателни и регулаторни мерки, които да гарантират достъп до качествена храна за всички български граждани.