
Непредсказуемият крипто пазар е в червен код
Притеснителните данни са най-многобройни от 2020г. насам, къде трябва да внимават инвеститорите на крипто в тази заформила се буря?
Множество инвестиционни банки и банкови сектори отчитат повишаване на рентабилността в добивите и съответно ръст в пазарите, свързани с криптовалутите. Това е една възходяща линия, която борсите бяха позабравили през последните месеци. Криптопазарът се намираше в продължителна криза в сектор, в който инвеститори залагат собствените си спестявания и лични финанси. От своя страна, това постави под съмнение нейната легитимност и отвори поле за изява на множество скептици.
По последни данни на Евробарометър (през 2022 г.) българинът инвестира усилено в криптовалути. Процентът към тогавашния момент е 13%, което е близо двойно повече от средното за ЕС – 8%. Тези данни са колкото и окуражаващи – толкова и обезпокояващи, защото се прокрадва опасността от по-високорискови инвестиции предвид ниските степени на финансова грамотност. Изводите на база изследването PISA на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отчитат притеснителния показател, че всеки пети ученик няма базова финансова грамотност.
Тази класация отбелязва необходимостта от ограмотяване чрез повече иконимически предмети за задължителна подготовкаи повече финансови теми, защото младежите са потенциалните бъдещи клиенти на крипто пазарите. А в период на бури за този огромен бизнес – прилагането на информираност, финансова дисциплина и стратегическо планиране са задължителни. Чрез тях , инвеститорите могат значително да намалят риска и да предпазят своите инвестиции в динамичния свят на криптовалутите.
Рентабилността на Биткойн добива се възстановява след пазарните корекции
Добивът на Биткойн (ETC) в голямата си степен се реабилитира в сравнение с месец май, когато отбеляза най-сериозният си срив. Изследователски доклад на инвестиционната банка Jefferies посочва ръст на рентабилността през изминалия юни. Това повишение може да се дължи на 2% увеличение на цената на Биткойн валутата и 5% намаление на хашрейта в мрежата, което води до адаптация на пазара към въздействието на неотдавнашното халвинг събитие, към което имаше огромни спекулации от хора в сектора.
“Юни бележи период на умерено възстановяване от непосредствените последици от халвинга, което бе най-забележимо през май’’, заявява Джонатан Питърсън, анализатор в Jefferies като позиция по доклада. Мрежовият хашрейтизмерва общата изчислителна мощност, използвана за добив и верификация на блокчейн транзакциите с доказателство за работа. Той отразява конкуренцията и нивата на трудност за добивния процес. Анализът на Jefferies също така преразглежда целевите цени на няколко добивни компании. Ценовата цел на Marathon Digital (MARA) бе намалена от 24 на 22 щатски долара, според информацията.
Банката допълнително съкрати ценовата си цел за Argo Blockchain ADRs (ARBK) от $1.50 на $1.20 и за акциите, регистрирани във Великобритания (ARB), като същевременно запази рейтинга си за компанията.
Дългоочакваната глътка въздух за криптопазарът
Последната седмица се превърна в ключова за криптопазарите. Те отбелязаха отчетлив възход след месеци на тотален срив, които преобърнаха структурата на пазара. Цената на валутата започна да се възстановява, а немските криптоактиви са получили възвращаем профит на стойност 200 милиона долара от различните видове борси, съобщава водещата международниа борса CoinDesk. Най-старата криптовалута се търгува при цена $65,407.25 долара по данни от сряда, 17 юли около 11:00 българско време. Това е най-завишената стойност, която може да бъде разпозната през последните няколко месеца.Възможно е да подейства като импулс на множество клиенти, които все още виждат в борсите средство за бъдещи активи.

Завишаването на доверието е сред основните приоритети на множество борси, които залагат на високите показатели през последната седмица. Те го определят като “последна възможност’’, за да не се стигне до сериозен рецидив на валутата за пръв път от ноември 2022 година. Тогава империята за цифрови активи FTX обяви окончателния си фалит след месеци на “финансови системи’’ с над 9 млрд. долара задължения и под 1 млрд. ликвидни активи. Тази ситуация бе безпрецедентна, а основателят ѝ Сам Банкман-Фрийд бе осъден на 25 години затвор за кражба на тези мултимилиардни средства. Последва масов фалит на внушителен брой компании по цял свят, достигащ почти 150 международни предприятия и множество съкратени служители. Серия криптоконсултанти и финансови експерти този път са далеч по-предпазливи и подготвени за новата вълна от кризисни ситуации. Но запознати ли са самите инвеститори със зараждащите се проблеми?

Незаконно прехвърлени биткойни, изтичане на цифрови активи, нелегални методи за пране на милиарди долари – с какви рискове се сблъскаха криптовалутите?
Притежателите на Биткойн са се подготвяли за потенциална продажба на притежанията си към свободния пазар. За тази информация сочи именития анализатор Али Мартинес в социалната мрежа X.

Неговият анализ посочва, че трансферите са стартирали още през изминалия месец юни, когато цената на Биткойна е лавирал около $66,000, докато данните към днешна дата отбелязват понижаването на BTC, търгуваща се на стойност $60,143. Текущата оценка на тенденцията на акумулация се тълкува положително. Тя отчита претегателните настроения на Биткойн и скорошните му ниски нива – невиждан фактор от пазарния срив именно от март 2020 г. насам. На 5 юли, при цена на BTC от $53,300, показателят за нагласите се срина до -2, което свидетелства за спад на настроенията сред играчите на пазара.
Масовото използване на криптовалутите предразполагат за увеличаване на незаконните практики, които се използват от крипто инвестиционните измамници за изпиране на незаконно придобити средства. От тях страдат като основни мишени, освен крайни потребители – така и голяма част от новите децентрализирани платформи, разработвани и имплементирани на пазара като „бъдещето на дигиталните иновации”. Това става ясно от годишния доклад на Chainalysis за пране на пари и дигитални активи. Получава се една добре усъвършенствата „eкосистема’’ от страна на измамниците през фишинг атаки, чрез които хакерите създават фалшиви уебсайтове и акаунти в социалните мрежи, свързвайки се с потребителите като трол акаунти, заблуждавайки ги да се откажат от личните си ключове или друга чувствителна информация, водеща към пробив. Изпращат се серия от блъфове за бърза възвращаемост на инвестиции в цифрови активи и токенизирани проекти, като фокусът е върху инвеститори, проект на дълбоко предварително проучване.

Друга от все по-нашумялите „кукички” е присвоените пари да търсят директна пролука към легитимната икономика. Според Chainanalysis от 2019 г. сумата на преместени от известни незаконни портфейли средства наброява почти 100 млрд. долара. Примерът за тази опасна тенденция е експлоатацията на Atomic Wallet от свързаната със Северна Корея хакерска група TraderTraitor през юни 2023 година. Казусът, разследван от ФБР всъщност показва явно, сложните процедури и напредналите тактики, използвани в операциите по пране на пари – преместване на средствата през множество междинни портфейли, които запазват произхода им в анонимност.

Именно междинните портфейли са ключови в изпирането на криптосредства (над 80% от общата стойност на каналите за пране на пари). Броят на тези портфейли нараства значително през последните 4 години. Регулаторните рамки се стараят максимално намаляването им през настоящата година да е драстично. Този подход увеличава сложността да се проследят средствата, защото скриват следите и ограничават правомощията на компетентните отдели и правоприлагащи органи.
Как да се предпазим от множеството измами и глобални сривове, за да инвестираме парите си разумно?
Подробният доклад на Chainanalysis подтиква необходимостта от множество регулаторни механизми, глобално сътрудничество и технологични иновации, които да предотвратят прането на пари. Междуправителствената организация Financial Action Task Force (FATF) е издала насоки за прилагането на стандарти в сектора на виртуалните активи. В Европейския съюз Петата директива за предотвратяване на пране на пари (5AMLD) и Регламентът за пазарите (MiCA) налагат изисквания за AML на доставчиците на услуги.

Напредналите системи за мониторинг (които вече са включили изкуствения интелект като част от дневния си ред в работния процес), се използват все по-активно за откриване на необичайни модели, показващи пране на пари. Инструменти като решенията за криптосъответствие също са от съществено значение и поставят „червените“ флагове на съмнителните дейности. Сътрудничеството между публичния и частния сектор трябва да се насърчава, за да ускорява борбата срещу прането на пари. Израел и Украйна са най-засегнатите части, като те се използват умело от хакерите като началната точка на множество криптооперации, които са нелегитимни.
Инвеститорите следва да използват само високо репутационни и утвърдени криптовалутни борси и портфейли, както и да избягват нови или неизвестни платформи, които могат да бъдат по-рискови. Хардуерните портфейли (като Ledger или Trezor) предоставят допълнително ниво на сигурност, защото съхраняват кодовете офлайн, избягвайки риска от хакерски атаки. Изисква се високо ниво и на скептичност към имейли и линкове от непознати източници, както и задълбочена проверка относно адресите на уебсайтове и подателите на имейли.
Рискът от глобални сривове на пазарите може да бъде минимализиран през инвестиране в различни криптовалути и традиционни активи, за да се разпредели риска и намали въздействието на евентуални загуби. Използването на диференцирани стратегии за хеджиране, като инвестирани в стабилни монети (stablecoins) или деверати могат да защитят портфейла на потребителя от волатилност. Преобразуването на част от портфейла в стабилни монети като USDT, USDC или DAI може да предостави допълнителна защита.
Мониторингът на информационния поток също е ключов фактор.
Високото ниво на информираност за новините и събитията, влияещи на криптопазарите като регулаторни промени или икономически кризи също играят своята роля. Към тях могат да бъдат причислени и инструментите за технически анализ, предвиждащи пазарните тенденции.