
Cвeтoвнaтa тъpгoвcĸa вoйнa вeчe e в пълeн xoд
Напрежение в геополитическата търговска война
След като през миналата седмица Доналд Тръмп разтърси глобалната сигурност, през тази явно „на прицел“ е друга система – световната търговия. Новите 25-процентни мита на САЩ върху вноса от Мексико и Канада влязоха в сила, заедно с удвояване на ставката върху китайските стоки до 20 на сто.
От Пекин дойдоха и първите ответни мерки, а знаковите за новата администрация криптовалути се сринаха. Въвеждането на митата, които могат да преобърнат почти 2,2 трилиона долара годишна двустранна търговия със САЩ, започнаха в 00:01 ч. източно време, часове след като Тръмп заяви, че и трите държави не са направили достатъчно, за да спрат потока на смъртоносния опиоид фентанил и неговите прекурсори към САЩ.
Светкавични реакции
Китай реагира незабавно след крайния срок, обявявайки допълнителни мита от 10%-15% върху определени американски стоки от 10 март, както и поредица от нови експортни ограничения за американски субекти. Пекин заяви, че американските мита нарушават правилата на Световната търговска организация и „подкопават основата на икономическото и търговското сътрудничество между Китай и САЩ“.
Канада и Мексико, които се радват на почти безмитни търговски отношения със САЩ от три десетилетия, бяха готови незабавно да отвърнат на удара. Канадският министър-председател Джъстин Трюдо заяви, че Отава ще отговори с незабавни 25% мита върху американски внос на стойност 20,7 милиарда долара, както и допълнителни 86,2 милиарда, ако митата на Тръмп все още са в сила след 21 дни.
„Митата ще нарушат изключително успешните търговски отношения“, каза Трюдо, добавяйки, че те биха нарушили споразумението за свободна търговия между САЩ, Мексико и Канада, подписано от Тръмп по време на първия му мандат.
Премиерът на Онтарио Дъг Форд заяви пред NBC, че е готов да спре доставките на никел и електроенергия от провинцията си за САЩ като ответна мярка.
Последствия за икономиката
Допълнителното 10% мито върху китайските стоки се добавя към 10% мито, наложено от Тръмп на 4 февруари. Кумулативното 20% мито идва и върху мита до 25%, наложени от Тръмп по време на първия му мандат върху внос от САЩ на стойност около 370 милиарда долара.
Митата за мексиканските и канадските продукти могат да имат много по-дълбоки последици за силно интегрираната северноамериканска икономика, която зависи от трансграничните доставки за изграждане на автомобили и машини, рафиниране на енергия и преработка на селскостопански стоки.
Някои експерти директно заявяват, че с действията си Тръмп ще вкара САЩ в рецесия – вместо обещаната нова „златна епоха“ на местно производство.
Вторични трусове
Потвърждението на Тръмп, че митата ще продължат, разтърси финансовите пазари, като глобалните акции се сринаха. Най-тежък удар обаче понесоха криптоактивите.
Обявяването на новите мита изплаши трейдърите и започна разпродажба, която удари основните криптовалути. Биткойн загуби около 10 000 долара от стойността си за ден, а Етер достигна най-ниското си ниво от 2023 г. насам.
Въпреки цялото про-крипто говорене на Тръмп и компания, инвеститорите продължават да гледат на криптовалутите като на рискови активи, чието представяне е все по-силно обвързано с това на традиционните пазари.
Нестабилността, предизвикана от търговската война, подсилва опасенията за глобалната икономика и задава въпроса – дали новият икономически курс на Тръмп ще доведе до съживяване или до нови трусове?