
Нови високи сгради в София – главният архитект одобрява изграждането на 75-метрови кули в кв. „Електроника“
Главният архитект на столицата дава зелена светлина, а жилищният пазар остава стабилен на фона на нарастващите цени и активността на инвеститорите
Главният архитект на София, Богдана Панайотова, одобри изменение на плана за застрояване и регулация на терена на бившия завод „Електроника“, с което даде зелена светлина за изграждане на две високи сгради с височина от 75 метра, както и по-ниски постройки. Информацията за новия проект бе публикувана от блогъра Боян Юруков, който представи и визуализация на бъдещия комплекс.
Заявлението за промяна на плана, внесено през юни 2023 г. от „Белгравия инвестмънтс“, премина през различни съгласувания, като финалното одобрение бе получено на 7 ноември 2023 г. от Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) при условие, че проектът бъде съгласуван с Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. Тази последна процедура бе завършена на 29 август 2024 г., след което Панайотова официално одобри изменението на плана.
Новият комплекс ще служи като административно-обслужващ и производствен център, запазвайки досегашната функция на терена. Двете кули ще включват партер и 17 етажа, предвидени с високи етажни височини за осигуряване на производствени нужди. Поради спецификата на промяната, процедурата е извършена по съкратен ред без допълнително уведомление, поради липса на заинтересовани лица.
За да отговори на нормативните изисквания, свързани с транспортната и комуникационна инфраструктура около високи сгради, проектът включва транспортно проучване, представено през 2023 г. Изискването е задължително за сгради над 50 метра, каквито са новите кули.
Един интересен факт е, че със своята височина от точно 75 метра проектът се избягва от необходимостта за одобрение от Столичния общински съвет, което е задължително за сгради над тази граница. Този праг е прилаган по различни начини от различни главни архитекти, като настоящият временно изпълняващ архитектурния пост следва стриктно допустимите параметри.
Пазарът на недвижими имоти и растежът на цените през 2023 г.
Междувременно, пазарът на недвижими имоти в страната остава стабилен с умерено нарастване на цените. Според Българската народна банка (БНБ), индексът на цените на жилищата (ИЦЖ) отчита годишен ръст от 9.2% към третото тримесечие на 2023 г., в сравнение с 10.7% за предходното. Цените на новите жилища нарастват с 9.5%, докато съществуващите имоти бележат по-слаб ръст от 9%. Наблюдава се и забавяне на инфлацията при съществуващите апартаменти спрямо предходната година.
Покачването на цените е подкрепено от нарастващото търсене на имоти, което се дължи на повишените доходи и силната кредитна активност. За първи път разходите за строителство се увеличават само с 3.4% през третото тримесечие на 2023 г. спрямо 18.5% през второто, което също помага за стабилизиране на цените.
Същевременно, БНБ отбелязва, че текущите цени на жилищата в България остават с около 5.2% над дългосрочното равновесие, което означава, че търсенето и предлагането все още не са в баланс.