
ЕС търси печеливш ход след отсрочката на митата от САЩ
Финансовите министри обсъждат как отсрочката може да облекчи търговския натиск
Финансовите министри на ЕС се събират днес във Варшава на неформална среща. Те ще обсъдят как да се възползват от обявената от САЩ отсрочка по митническата политика, съобщи Ройтерс.
След като САЩ отложиха с 90 дни въвеждането на 20-процентови мита за внос от ЕС, министрите търсят начин да използват този срок стратегически. Целта е постигане на търговска сделка с Вашингтон и по-добра координация в случай, че споразумение не бъде постигнато.
Въпреки отлагането, остава в сила мито от 10 процента – същото като за повечето други страни. Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече заяви, че очаква Европа да увеличи покупките на американски петрол и газ. Това ще е част от новите параметри на двустранните отношения.
Преговорите с американската страна се водят от Европейската комисия. Ако в рамките на тримесечния срок бъде сключена сделка, митата може да отпаднат напълно. ЕС предлага нулеви тарифи за всички промишлени стоки като основа за такова споразумение.
Ако компромис не бъде постигнат, Брюксел ще трябва да реагира. Най-застрашени са сектори като стоманената и алуминиевата индустрия, автомобилопроизводството, дърводобивът и фармацевтиката. Ще се търсят начини за тяхната подкрепа.
По оценки на Европейската комисия и Европейската централна банка, митата могат да нанесат сериозни щети на европейската икономика. Потенциалният ефект е между 0,5 и 1,0 процента от БВП на ЕС.
Според прогнозите на ЕЦБ, икономиката на съюза ще нарасне с 0,9 процента тази година. Това означава, че американските мита биха могли да тласнат ЕС към рецесия.