
Защо американските коли не са популярни в Европа?
Търговски напрежения и автомобилната индустрия в Европа
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи мита върху вноса на автомобили от Европейския съюз (ЕС), изразявайки недоволство от факта, че европейците не купуват повече американски превозни средства. Но защо американските автомобили, с изключение на Tesla, не са по-популярни в Европа? Отговорът на този въпрос включва комбинация от фактори, като градска инфраструктура, цени на горивата, търговски политики и потребителски предпочитания.
Градската среда и размерите на автомобилите
Една от основните причини за непопулярността на американските коли в Европа е спецификата на градската инфраструктура. В много европейски градове, особено в Италия, Франция и Германия, има тесни калдъръмени улици, които са наследство от Средновековието. Голяма част от американските автомобили, особено пикапите и SUV-овете, са твърде големи за тези пътни условия. Автомобилният анализатор Хампус Енгелау споделя: „Опитайте се да обиколите Италия с голям SUV. Правил съм го и е много трудно.“
Цената и разходите за гориво
Освен физическите ограничения на европейските градове, разходите за гориво също играят ключова роля. В Европа цените на бензина и дизела са значително по-високи в сравнение със САЩ. Както посочва Майк Хоус, главен изпълнителен директор на Обществото на производителите и търговците на автомобили (SMMT), „при нас има по-високи цени на горивата от тези на американците, така че предпочитаме по-малки, по-икономични превозни средства, докато те обикновено залагат на по-големи коли.“
Енгелау допълва, че цените на бензина в САЩ са значително по-ниски, като разликата е драстична – американците плащат за галон това, което европейците плащат за литър.
Търговски дисбаланс между САЩ и ЕС
Въпреки че европейските автомобили се радват на голямо търсене в САЩ, обратното не е в сила. Според статистиката за 2022 г., ЕС е изнесъл 692 334 нови автомобила в САЩ на стойност 36 млрд. евро, докато САЩ са изпратили само 116 207 автомобила в ЕС на стойност 5,2 млрд. евро.
Тръмп твърди, че този търговски дисбаланс се дължи на нечестни търговски правила. ЕС налага 10% мита върху вноса на американски автомобили, докато САЩ облагат европейските автомобили с 2,5%. В резултат на това Тръмп заплаши с въвеждането на по-високи мита върху автомобилите от ЕС, след като вече наложи 25% мита върху вноса на стомана и алуминий.
Европейските производители на автомобили адаптират своята стратегия, като изграждат производствени мощности в Северна Америка, за да избегнат митническите ограничения. BMW, Mercedes и Audi произвеждат голяма част от своите модели в САЩ, а някои от тях се изнасят обратно в Европа.
Американските автомобилни компании обаче не успяват да направят същото в Европа. General Motors продаде европейската си марка Opel/Vauxhall през 2017 г. и затвори Saab през 2009 г. Ford също се изтегли от някои свои европейски операции, като преминава към електромобили и търговски превозни средства.
Конкуренцията на европейския пазар
Европейският пазар е изключително конкурентен, като местните производители – BMW, Mercedes, Volkswagen, Peugeot, Citroen, Renault, Fiat и Alfa Romeo – доминират в съответните си страни. Европейците обикновено предпочитат местни марки, което допълнително ограничава шансовете на американските производители да спечелят значителен пазарен дял.
Освен това, европейският пазар е залят и от японски, южнокорейски и китайски автомобили, което прави конкуренцията още по-ожесточена.
Какво следва?
Докато Тръмп настоява за по-високи мита, анализаторите смятат, че търговската война няма да помогне за засилването на американската автомобилна индустрия. Ветеранът в индустрията Анди Палмър предупреждава, че протекционистките мерки обикновено правят компаниите по-малко конкурентоспособни, тъй като намаляват стимула за иновации.
Автомобилната индустрия е глобална, а успешните компании са тези, които инвестират и сътрудничат на международно ниво. Наместо да се фокусира върху митата, американската автомобилна индустрия би могла да се адаптира към европейските предпочитания чрез разработването на по-ефективни и компактни модели, които отговарят на изискванията на пазара в ЕС.
В крайна сметка, американските автомобили може и да не са масово популярни в Европа, но успешни примери като Tesla показват, че когато продуктът е съобразен с потребителските нужди, той може да намери своето място дори на най-конкурентните пазари.