Защо държавите от ЕС не трябва да орязват бюджета за култура?

стенописи

Вложенията в културни проекти трансформират обществото и бизнеса


Инвестициите в културата не са излишен разход, а дългосрочна стратегия за икономически растеж, социално развитие и подобряване качеството на живот. Държавите, които активно подпомагат културния сектор, отчитат устойчиви ползи както за гражданите, така и за местния бизнес. Въпреки това, редица европейски държави режат от бюджета за култура. германското правителство орязва 12% от културните инвестиции, а Норвегия цели 4 мрлд. норвежки крони, като и двете смятат това като необходима стъпка към стабилизация.  Предвиденият бюджет за култура у нас е само 300 000 лв. Защо културата е толкова подценяван държавен сектор отскоро в Европа, но от край време в България и защо трябва да инвестираме в култура?

Колко струва културата?

Подценяваме културата поради редица причини, сред които доминиращо място заемат трудността в измерването на икономическите ѝ ползи и липсата на политическа приоритетност. За разлика от сектори като здравеопазването или инфраструктурата, културните инициативи предлагат дългосрочни, но неявни ползи, като подобряване на образованието, социалната кохезия и обогатяване на туристическия сектор. Често липсва разбиране за значението на културата за развитието на обществото, което я поставя в периферията на държавния бюджет, особено в страни с ограничени ресурси.

Същевременно, фокусът върху краткосрочни резултати, слабото лоби на културния сектор и недостатъчната културна осведоменост допълнително възпрепятстват по-сериозните инвестиции в него. Преодоляването на тези предизвикателства изисква интегрирани усилия като повишаване на информираността за икономическите и социалните ползи от културата.

Въпреки това, културните и творческите индустрии са мощен двигател за икономиката. Те допринасят за създаването на работни места, привличането на туристи и увеличаването на приходите от износ. Според данни от ЕС, този сектор генерира над 4% от БВП на съюза, което ясно показва значението му за икономическата стабилност.

В България културните институции като музеи, театри и библиотеки играят ключова, но недооценена роля. През 2022 г. 186 музея привлякоха над 4 милиона посетители – увеличение с 37%. Театрите организираха над 13 000 представления с аудитория от 1.7 милиона зрители. Това е не само икономически принос, но и средство за повишаване на културната осведоменост на обществото.

Социална активност и качеството на живот

Културните инициативи насърчават социалните инициативи, предоставяйки пространство за взаимодействие между различни общности. Те обогатяват културното многообразие и засилват чувството за принадлежност. Достъпът до културни събития и пространства също така създава по-привлекателна среда за живот и работа, което е особено важно за задържането на млади таланти в България и не само, това повишава нивото на сплотеност в обществените групи и изгражда здрави ценностни основи.

Културата като образователен инструмент

Инвестициите в култура не само обогатяват душевно, но и насърчават образованието и развитието. Те стимулират креативността, критичното мислене и културната грамотност. Проекти като „Културама“, подкрепян от Accenture България, са пример за това как бизнесът може да насърчава младите таланти, осигурявайки им сцена за изява и развитие.

Какво прави бизнесът?

Частният сектор все повече разпознава стойността на културата. Компании като Kaufland и Accenture активно инвестират в културни проекти, подкрепяйки събития и инициативи, които не само повишават техния имидж, но и изграждат устойчиви отношения с общността. Това е и причината Централни хали да стане сграда на годината. “Опазването на културното наследство е отговорност на всеки един човек, а още по-голяма за бизнес лидерите, каквито сме ние в Kaufland. Освен инвестицията от над 50 млн. лв, която ние направихме във възстановяването на сградата, ние ще продължим да инвестира в развитието на културно-историческото наследство на града и квартала. “, това коментират основните инвеститори на проекта за invest-in-bulgaria.

Въпреки усилията, инвестициите в културата в България остават скромни. Въпросът е как да се създадат устойчиви модели, които да обединяват усилията на държавата и бизнеса за по-голямо културно въздействие.

Инвестициите в културата не са просто въпрос на национална гордост – те са ключов компонент от икономическата, социалната и образователната стратегия на всяка държава. Те създават работни места, обогатяват обществото и вдъхновяват следващите поколения. България има потенциала да се превърне в модел за успешни културни инвестиции, ако обедини усилията на всички заинтересовани страни.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required