Театрите алармират за критично положение: липса на капиталови разходи блокира културния сектор
Театрите в България са изправени пред сериозна финансова криза, която застрашава тяхното нормално функциониране и дългосрочна устойчивост. От два месеца държавните културни институти не получават средства за капиталови разходи от държавния бюджет, като средствата от Министерството на културата се ограничават единствено до покриване на заплати и „спешни“ разходи. Това доведе до публичен призив от Асоциацията на работодателите в театралната област (АРТО) за спешни мерки от правителството.
Проблеми с разплащанията: Ситуация, която застрашава ежедневната дейност
АРТО определи ситуацията като „критична“ в писмо до премиера Димитър Главчев, министъра на финансите Людмила Петкова и министъра на културата Найден Тодоров. Според тях, невъзможността за разплащане на задължения към доставчици и партньори блокира ежедневната работа на театрите. Това има сериозни последици върху техния имидж, както и върху способността им да поддържат културната си мисия.
Директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов също потвърди проблема. „Не сме платили авторски права, декори липсват, а задълженията ни към международни партньори остават неизпълнени. Това е абсурдна ситуация за театър, който годишно създава между 15 и 16 премиери“, заяви той. Сърменов подчерта, че липсата на финансиране поставя всички театри, без значение от техния успех, в еднакво затруднено положение.
Капиталовите разходи – основен двигател на културното развитие
Капиталовите разходи са основен компонент за поддържане на културната инфраструктура, модернизация на техническото оборудване и създаване на благоприятни условия за работа на творческите екипи. Без тях, дори успешни институти като Сатиричния театър и Народния театър са изложени на риск. Липсата на тези средства не само затруднява изпълнението на текущи проекти, но и подкопава способността на театрите да планират бъдещето си.
Според писмото на АРТО, невъзможността за изпълнение на финансовите ангажименти заплашва да навреди на дългосрочната устойчивост на културните институции. „Капиталовите инвестиции са жизненоважни за съхраняването и развитието на българската култура. Те гарантират, че театрите могат да предоставят качествени културни продукти и да отговорят на очакванията на публиката,“ пише в обръщението.
Последствията от „театралната афера“: Удар по доверието в сектора
Кризата в театралния сектор е допълнително усложнена от скорошния скандал с източването на държавни средства в театрите на Разград и Смолян. Чрез фиктивни назначения на служители са били източени над 1.5 милиона лева, което е породило недоверие към управлението на ресурсите в културния сектор. В резултат на това, честните театри като Сатиричния и Народния театър са поставени в същата категория като провинциални трупи с финансови нередности.
Призив за действие
АРТО настоява за увеличаване на бюджета за капиталови разходи и възстановяване на нормалния процес на разплащания в Министерството на културата. Според тях, подобни действия са от ключово значение за поддържане на жизнеността на българския културен сектор.
Кризата с финансирането на театрите не е просто проблем на една индустрия – тя е удар върху културната идентичност на България. Действията на правителството в следващите месеци ще покажат дали културата ще бъде приоритет в една страна, която се гордее със своето културно наследство.