Колко е вреден вашият полет за околната среда?

самолет

Един пасажер отделя между 90 и 100 грама CO2 на километър за полет

Глобалното затопляне и изменението на климата отдавна не са само заглавия в новините, а реалност, която всички усещаме, темата за екологичното въздействие на пътуванията със самолет става все по-актуална. Полетите предлагат удобство и бързина, но каква е цената, която плаща планетата за това?

Какви са основните екологични щети от полетите?

Колкото повече се издига един еърбъс, толкова по-значителни са изхвърлените вредни емисии в атмосферата. Най-сериозният проблем са парниковите газове – въглероден диоксид (CO2), азотни оксиди (NOx) и водни пари, които допринасят за глобалното затопляне. Един пасажер на стандартен комерсиален полет отделя между 90 и 100 грама CO2 на километър. Това означава, че за полет от 1000 километра един човек е отговорен за около 90-100 килограма CO2. А ако сметнем емисиите за полет с 200 пътници? Въздухът ни ще бъде обогатен с около 18-20 тона CO2 за тези 1000 километра.

Защо полетите са толкова вредни?

  1. Изгаряне на авиационно гориво: Самолетите използват керосин – гориво, което при изгаряне отделя големи количества въглероден диоксид и други замърсители. Това е основният източник на емисиите, които правят авиацията екологично неустойчива.
  2. Шумово замърсяване: Летищата и въздушният трафик не само замърсяват атмосферата, но и създават шум, който вреди на здравето на хората, живеещи в близост до летищата.
  3. Замърсяване на водите: Разливите на гориво, употребата на химикали за почистване и поддръжка на самолетите и летищата също могат да доведат до значително замърсяване на водоизточници.

Как авиокомпаниите могат да намалят вредите?

Преходът към устойчиви авиационни горива, включително биогорива и синтетични горива, обещава значително намаляване на въглеродните емисии – до 80%. Вече се наблюдават първите стъпки в тази посока, като някои авиокомпании започват да изпробват тези алтернативи. Освен това, оптимизацията на полетите също играе важна роля. По-добре организираните маршрути и скорости могат да намалят разхода на гориво, което води до по-ниски вредни емисии, а използването на по-леки самолети допълнително допринася за тази ефективност. Важна част от бъдещето на авиацията са и инвестициите в иновации – новите технологии и по-ефективните двигатели обещават значително да намалят екологичния отпечатък на самолетните пътувания.

Пътниците могат да бъдат промяната

Изборът на директни полети е важна стъпка за намаляване на въглеродния отпечатък, тъй като избягването на прекачвания и допълнителни излитания значително намалява емисиите на CO2. Допълнителна възможност е компенсирането на въглеродния отпечатък – много авиокомпании предлагат опции за подкрепа на проекти за възобновяема енергия или залесяване, които помагат за балансиране на емисиите. За пътувания на по-кратки разстояния, алтернативни начини на транспорт като влакове и автобуси са значително по-екологични, тъй като техният въглероден отпечатък е чувствително по-нисък.

Какво можем да очакваме за бъдещето?

Авиокомпаниите и регулаторните органи все повече се фокусират върху устойчивото развитие. През следващите години се очаква ръст на инвестициите в технологии, които ще направят полетите по-екологични. Но докато това стане реалност, отговорността е и наша – като потребители. Въпросът не е само как пътуваме, но и защо и колко често го правим. Част от тях като Wizzair например вече правят вътрешен мониторинг на полетите си.

Всеки полет носи своето удобство, но и своята екологична цена. Разбирането на тези въздействия е първата крачка към промяна. Следващият път, когато резервирате билет, се запитайте – наистина ли е необходимо? Или може би има по-екологичен начин да стигнете до вашата дестинация?


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required