Как ще изглежда българската икономика през 2025 г.?

графика

Очаква ни година на икономически растеж

Изминаващата 2024 година остави трайна следа в икономическата история на България – година, белязана от стабилност, напредък и ясна икономически цели, въпреки политическата несигурност. Силните връзки с Европейския съюз и целенасочените усилия зададоха тон за устойчив растеж и икономическа трансформация. Всички тези фактори поставят България в отлична позиция за реализиране на нови икономически постижения през 2025 г.

Присъединяването към Еврозоната – Обетованата земя

Едно най-големите очаквания за страната през 2025 г. е влизането на България в Еврозоната. Според служебния премиер Димитър Главчев, цитиран от NOVA, до средата на януари 2025 г. страната ще е изпълнила всички критерии за присъединяване. Влизането в Еврозоната ще донесе множество ползи – от по-ниски лихвени проценти до по-сигурна финансова система. За бизнеса това означава по-добри условия за кредити, увеличаване на инвестициите и по-добър достъп до европейските пазари.

Приемането на еврото ще стимулира икономическия растеж чрез стабилност и нови възможности за търговия. Дългосрочният ефект върху потреблението и доходите на домакинствата също ще бъде положителен, макар инфлацията и адаптацията да изискват краткосрочно внимание.

Шенген: Свободата на движение с нов икономически заряд

Друго важно събитие е дългоочакваното присъединяване на България към Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Очаква се това да генерира икономически ползи в размер на над 500 млн. лв. годишно. Улеснената търговия, по-ниските транспортни разходи и премахването на бюрократичните пречки ще дадат значителен тласък на бизнес климата.

Според Асоциацията на индустриалния капитал, премахването на граничния контрол ще увеличи производителността и ще улесни свободното движение на работна сила. Бизнесът, особено в секторите на логистиката, транспорта и туризма ще почувства незабавни облекчения, докато международната търговия ще стане по-конкурентоспособна.

Повишаване на инвеститорските активи

Не е тайна за никого, че българските инвеститори се интересуват предимно от имотния пазар и цената на златото.

Относно благородния метал – очаква се да достигне до 3000 долара за тройунция до края на 2025 г., движени от глобалната икономическа несигурност и инфлационните натиски. Това прави златото все по-предпочитан актив за инвестиции сред българските домакинства и институции.

Тенденцията към високи цени се подкрепя и от увеличените покупки на злато от централни банки по света. За България това означава, че златото ще остане стратегически актив, особено за тези, които търсят сигурност за своите средства в условията на динамичен пазар.

Подобна е ситуацията и на имотния пазар. Очакваме жилищата в България да се повлияят значително от по-доброто интегриране на страната към ЕС. Шенген и Еврозоната ще допринесат не само до стабилност на пазара, а и до повишаване цените. Основната причина за това е повишеното доверие в икономиката и привличане на допълнителни чуждестранни инвестиции.

Цените на имотите ще скочат, но не двойно. В началото на 2025 г. очакваме увеличаване на работната заплата. Това ще доведе до повишаване стандарта на живот, вероятно и всички цени ще скочат, респективно ще скочи и трудът на строителните работници. Естествено хората ще искат да защитят капитала си и да инвестират. Това ще доведе до повишаване интереса на имотния пазар, следователно и повишаване на цените.”, това коментира Йордан Йорданов, управляващ директор на една от водещите компании за недвижими имоти у нас.

Стабилна инфлация и възход на потреблението

Очаква се инфлацията в България да се стабилизира около целевите 2% през второто тримесечие на 2025 г., което ще осигури по-благоприятна среда за растеж. С повишаването на доходите и стабилността в икономическата политика, потребителските разходи ще се увеличат, стимулирайки вътрешния пазар, тъй като минималната работна заплата ще се повиши с 15% от 933 лв. на 1077 лв.

Икономическите прогнози за растеж от около 1% може да изглеждат скромни, но в контекста на глобалните предизвикателства това е признак за устойчивост.

2025 г. обещава да бъде година на нови възможности за България. Влизането в Еврозоната и Шенген ще постави страната на картата на конкурентоспособните европейски икономики. Устойчивостта на инвестициите в злато и недвижими имоти, съчетана с благоприятния бизнес климат, създават обещаваща перспектива за устойчив растеж и икономическа стабилност.

С правилните политики и управление, България има всички шансове да затвърди позицията си като динамичен и перспективен играч на европейската икономическа сцена.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required