Европейската комисия (ЕК) постави остро въпроса за неспособността на България да приложи принципа „замърсителят плаща“ при изчисляването на таксите за управление на отпадъците
Екологията е една от ключовите области, заради които срещу страната ни са стартирани наказателни процедури, заплашващи да доведат до сериозни финансови санкции и съдебни производства.
Системата за управление на отпадъците е остаряла и несправедлива
Принципът „замърсителят плаща“ изисква разходите за управление на отпадъците да бъдат поети от причинителите на замърсяването. Този подход включва събирането, транспортирането, оползотворяването и обезвреждането на отпадъците, но в България той не се прилага адекватно.
Вместо това, таксите за битови отпадъци се изчисляват на база данъчната оценка на имота, а не според реалното количество генериран отпадък – практика, която е уникална за страната ни в рамките на ЕС. „Системата ни за определяне на таксите е остаряла, несправедлива и незаконна,“ коментира Татяна Султанова, народен представител и експерт по опазване на околната среда.
Въпреки че законодателна уредба за въвеждане на справедливи такси беше приета още през 2017 г., България многократно отлага нейното прилагане. Последното отлагане, направено през септември 2024 г., измести изпълнението на реформата за януари 2026 г.
Наказателна процедура и заплаха от санкции
ЕК стартира процедура срещу България още през 2023 г. и неколкократно настояваше страната да изпълни задълженията си. Въпреки тези предупреждения, реформи липсват, а местните власти и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не успяха да предоставят решения.
България разполага със срок от два месеца, за да отговори на изискванията, в противен случай страната ще бъде изправена пред Съда на ЕС и ще търпи значителни ежедневни финансови санкции.
Кой плаща цената за бездействието?
Системата за управление на отпадъците, базирана на данъчната оценка, поставя в неравностойно положение българските граждани. Хората често плащат за услуги, които не използват, докато реалните замърсители не носят отговорност за своите действия. „Всеки от нас трябва да плаща толкова, колкото изхвърля,“ подчертава Султанова, критикувайки остарялата система.
“Общините разполагаха с повече от седем години да се подготвят за въвеждане на новата система, но „проспаха времето“. Липсата на реформа е пряка заплаха за стратегическите цели на България, включително присъединяването към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).”
Отпадъците – проблем отвъд таксите
Пропуските в управлението на отпадъците не се изчерпват само със системата за таксуване. Проблемите се простират и в области като незаконно управление на строителни и едрогабаритни отпадъци. През последните месеци бяха разкрити схеми за злоупотреби в столицата, които обаче остават без последствия.
ЕК даде на България краен срок от два месеца за прилагане на принципа „замърсителят плаща“ и за коригиране на другите пропуски в управлението на отпадъците. Султанова предупреждава: „Липсата на реформи и завладяната на всички нива държава е пряка заплаха за бъдещето ни.“
За да избегнем санкции и загуба на доверие, е необходимо институциите да предприемат спешни мерки. МОСВ и общините, в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), трябва да ускорят реформите и да гарантират, че принципът „замърсителят плаща“ ще стане реалност в най-скоро време.