Конкуренти на Google разкритикуваха промените в резултатите в търсачката му в ЕС

Google

Нарушение на равнопоставеността или неизбежност на иновацията покосява Google?

В последните месеци Google отново попада под светлините на прожекторите в спора си с Европейската комисия относно изпълнението на новия Закон за цифровите пазари (DMA). Законодателството, което цели да намали монополистичната власт на големите технологични компании, принуждава платформи като Google да създадат условия за по-голяма конкуренция и равнопоставеност. Въпреки това, критиците твърдят, че интернет гигантът игнорира изискванията и продължава да злоупотребява с доминиращата си позиция.

Основни моменти от конфликта

Законът за цифровите пазари, приет в ЕС, налага нови правила за платформите, идентифицирани като „вратари“ (gatekeepers). Основната цел е да се ограничи възможността на тези компании да насърчават собствени продукти и услуги за сметка на конкуренцията. Специализирани платформи за сравнение на цени, като Idealo, PriceRunner и Kelkoo, твърдят, че Google не само не се съобразява с тези изисквания, но и прилага неефективни и символични мерки, които не отговарят на очакванията на регулаторите.

През ноември Google предложи нови промени в търсачката си, включително въвеждане на „равнопоставени формати“ за представяне на връзки към уебсайтове на конкуренти и доставчици. Въпреки това критиците настояват, че предложенията са непоследователни и повтарят стари опити, които вече са доказано неефективни.

Експериментът с „10-те сини линка“

Един от основните тестове, проведен от Google в Германия, Белгия и Естония, включваше премахването на интерактивни функции като безплатните връзки за резервация на хотели. Вместо тях бяха върнати традиционните „10 сини линка“ – формат, който потребителите познават отпреди десетилетие.

Google
Снимка: Freepik

Резултатите от експеримента показаха, че този подход води до намаляване на трафика към сайтовете на хотелите с над 10%. Това засегна стотици хиляди европейски хотели, докато ефектът върху платформите за сравнение на цени остана минимален. Според Google, подобен формат е неблагоприятен както за потребителите, така и за самите хотели.

Позицията на Европейската комисия

Европейската комисия вече е започнала разследване срещу Google за неспазване на DMA. Специализираните уебсайтове настояват за по-категорични действия, включително налагане на значителни глоби и периодични санкции, за да се гарантира спазването на правилата. Според тях, нежеланието на Google да приеме адекватни мерки след повече от година преговори е показателно за умишлена политика на неприлагане на закона.

Какво следва за потребителите и бизнеса?

Конфликтът между Google и ЕС подчертава сложността на постигането на баланс между иновациите и честната конкуренция. От една страна, потребителите търсят бързи и удобни решения, които Google предоставя чрез интегрирани функции. От друга страна, тези решения често поставят конкурентите в неблагоприятна позиция и ограничават избора на пазара.

Европейската комисия е изправена пред предизвикателството да наложи ефективни правила, които да защитят конкуренцията, без да навредят на удобството за потребителите. Дали това ще бъде постигнато чрез санкции или по-дълбоки реформи в бизнес модела на Google, предстои да разберем.

Случаят с Google е емблематичен пример за предизвикателствата в регулирането на технологичните гиганти в един глобализиран свят. Въпреки че DMA поставя важни основи за по-справедливи цифрови пазари, изпълнението му ще изисква твърди действия от страна на регулаторите и готовност за адаптация от страна на индустрията.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required