Завръщането на Тръмп – възможна търговска война между ЕС и САЩ и нейните икономически последствия

Доналд Тръмп

Новата ера на митнически бариери – как ще се отрази на икономическите отношения между Европа и САЩ?

С предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, икономическите отношения между Европейския съюз (ЕС) и Съединените щати (САЩ) са изправени пред нови предизвикателства. Политиката на Тръмп за въвеждане на мита върху вносните стоки, както и визията му за „затваряне“ на американската икономика, може да има сериозни последствия за Европа, САЩ и дори за България.

През първия си мандат Тръмп въведе мита върху стомана, алуминий, перални машини и соларни панели, като обяви началото на търговска война с Китай. Днес той планира да наложи универсално мито до 20% върху всички вносни стоки и до 60% върху китайските продукти. За европейските икономики, зависими от износа, тази политика е заплаха от сериозен икономически удар.

Потенциални икономически последствия за ЕС

Търговските отношения между ЕС и САЩ достигат стойност около 1 трлн. евро годишно, като износът от ЕС е доминиран от машини, превозни средства и химически продукти. Тези сектори са основен двигател на европейската икономика. В случай на налагане на нови мита, ЕС може да загуби до една трета от износа си за САЩ, а най-засегнатите държави ще бъдат Германия, Италия и Ирландия.

Според икономическите прогнози, 10% универсално мито ще намали БВП на еврозоната с 1%, а по-радикални прогнози предвиждат спад с до 1.5% до 2028 г. Това би могло да предизвика рецесия в икономики като германската, която е силно зависима от износа на автомобили и машини.

Ролята на България в новата икономическа реалност

Въпреки че България има ограничен директен износ за САЩ, нейната икономика може да бъде косвено засегната чрез намалени поръчки за автомобилни части и други промишлени продукти, произвеждани за германските износители. По-скъпите доставки и потенциалните загуби на пазари ще представляват значителен риск за българските предприятия.

Европейският съюз е изправен пред допълнителна зависимост от американския втечнен природен газ (LNG), който заема значителен дял в енергийните доставки на блока след намаляване на вноса от Русия. Урсула фон дер Лайен предложи увеличаване на покупките на LNG като средство за предотвратяване на нови мита, което може да доведе до временно примирие.

Германия е най-голямата икономика в ЕС и основен износител за САЩ. Въведените мита биха нанесли удар върху автомобилната индустрия, която е в основата на германската икономика. Според анализи, нова търговска война може да струва на Германия 180 млрд. евро за четири години, като спадът в производството ще достигне 3.2%.

Какво следва за ЕС и САЩ?

ЕС може да предприеме контрамерки, като наложи мита върху американски стоки или диверсифицира търговските си партньорства. Въпреки това, европейските лидери са предпазливи да предприемат действия, които могат да влошат отношенията с Вашингтон. Ключови сектори като машини, химически продукти и фармацевтика ще се окажат под натиск.

съгласие между Европа и САЩ
Снимка: Freepik

Преговорите между ЕС и САЩ за „зелен клуб за стомана“ и устойчиви търговски политики остават в застой. Потенциалното връщане на мита върху стоманата и алуминия през март 2025 г. може да се превърне в начало на нова вълна от търговски конфликти.

Завръщането на Тръмп може да доведе до сериозни сътресения в световната икономика и в трансатлантическите търговски отношения. ЕС, включително България, трябва да се подготвят за новата икономическа реалност, като търсят начини за защита на своите пазари и индустрии. Въпреки че търговската война носи рискове, тя също така предоставя възможности за Европа да преосмисли своята стратегия за икономическа устойчивост и независимост.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required