Има планове за изграждане на фотоволтаична централа и мощности за батерии в ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“

фотоволтаици

Енергийна трансформация – фокус върху устойчивото изграждане и бъдеще на България

България се изправя пред предизвикателството да осигури стабилни източници на електроенергия в условията на предстоящ недостиг в региона. Според Делян Добрев от ГЕРБ, страната се нуждае от спешни мерки за осигуряване на нови енергийни мощности, включително инвестиции в устойчиви технологии като фотоволтаични централи и батерийни системи за съхранение на енергия.

На конференция, организирана от Центъра за изследване на демокрацията, Добрев изрази опасения, че още през януари и февруари е възможно България да се изправи пред недостиг на електроенергия. Анализ на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показва, че подобни проблеми ще засегнат целия регион. Добрев подчерта необходимостта от бързи действия за изграждане на нови мощности за генериране на електроенергия.

Новият фокус на ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“

Централата „Контур Глобал Марица Изток 3“, една от ключовите въглищни мощности в страната, вече предприема стъпки към трансформация. Добрев съобщи, че блокове 1 и 2 се извеждат от експлоатация, за да се освободят ресурси за нови инвестиции. Плановете включват изграждане на фотоволтаична централа и батерийни системи за съхранение на енергия. Според него тези технологии са по-устойчиви и икономически обосновани в дългосрочен план, в сравнение с производството на електроенергия от въглища, което е все по-скъпо и неустойчиво.

„Цените на електроенергията са високи само през 3-4 месеца от зимния период, което не е достатъчно, за да покрие разходите за експлоатация на въглищните блокове“, обясни Добрев.

Законодателство за офшорна вятърна енергия – блокирано от политическа нестабилност

Паралелно с тези усилия, се работи и върху законодателство за развитие на офшорната вятърна енергия, което може да предостави допълнителни възможности за диверсификация на енергийните източници. Добрев подчерта, че липсата на стабилно мнозинство в парламента и честите политически кризи възпрепятстват приемането на ключови закони в тази област.

„Вероятно ще имаме нови избори след няколко месеца,“ коментира той и изрази надежда, че бъдещо мнозинство ще подкрепи развитието на офшорната вятърна енергия.

Енергийният сектор в България е на кръстопът. Реорганизацията на дейността в ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ и плановете за изграждане на фотоволтаична централа показват ясно осъзнаване на необходимостта от преминаване към по-устойчиви технологии. В същото време, политическата стабилност остава критичен фактор за бъдещето на големите енергийни проекти, включително развитието на офшорната вятърна енергия.

Бъдещето на енергийния сектор в България ще зависи не само от технологиите, но и от способността на институциите да осигурят подходяща рамка за тяхното развитие.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required