Глобалната технологична надпревара и призивът за обединение между Китай и останалите търговски сили
Майкрософт отправи предупреждение към западните страни да не подценяват технологичния напредък на Китай. Според президента и заместник-председател на компанията, Брад Смит, представителите на Запада често правят грешката да смятат, че Китай изостава в областта на технологиите.
Тази позиция бе изразена по време на конференцията Web Summit в Лисабон, Португалия. Смит отбеляза, че Китай вече е в състояние да конкурира водещите технологии на САЩ и Европа, като в някои аспекти дори ги догонва.
„Една от опасностите, честно казано, е, че хората, които не посещават Китай често, смятат, че страната изостава. Но когато отидеш там, оставаш впечатлен от мащаба на това, което се постига“, заяви Смит.
Технологично съревнование и икономически растеж
През последните години напрежението между САЩ и Китай ескалира заради стремежа на двете нации към технологично превъзходство. В резултат на това Вашингтон въведе редица ограничения върху износа на критични технологии. Пример за този напредък е Huawei, която изненада пазара в края на миналата година със смартфон, предлагащ скорости на сваляне, характерни за 5G, въпреки наложените санкции от САЩ. Това породи спекулации за сериозен пробив на китайската компания в областта на микрочиповете.
Според Смит съревнованието между китайските и американските компании ще продължи в бъдеще, като той подчерта, че сътрудничеството между САЩ и Европа е от ключово значение. Това може да доведе до икономически растеж и въвеждането на нови технологии като изкуствения интелект в глобален мащаб.
Ролята на Майкрософт в Китай
Майкрософт има дългогодишно присъствие в Китай, като оперира в страната още от 1992 година. Там се намира и най-големият ѝ център за изследвания и разработки извън САЩ. Въпреки това, според главния изпълнителен директор на компанията, Сатя Надела, Майкрософт не разглежда Китай като основен вътрешен пазар. Вместо това компанията предоставя услуги на китайски компании и поддържа по-голяма локална видимост в сравнение с други американски технологични гиганти.
Смит също отбеляза, че бизнес отношенията с Китай зависят от съгласието както на китайското, така и на американското правителство. „Като американска технологична компания, ние можем да работим в Китай само когато предоставяме услуга, която китайското правителство иска, и когато американското правителство ни позволява да я предоставим“, обясни той.
Призив за обединение в ерата на иновациите
Смит подчерта необходимостта от по-тясно сътрудничество между Запада и Китай в името на глобалния напредък. Въпреки съществуващите политически и икономически напрежения, обединените усилия в технологиите и иновациите могат да донесат ползи за всички.
„Западът не трябва да приема, че е преднина, която никога няма да бъде наваксана. Сътрудничеството и стратегическите инвестиции в нови технологии са ключът към бъдещето“, добави той.