Как малките бизнеси могат да се справят с климатичните промени

еко

Усилията за устойчивост правят МСП по-устойчиви и на климатичните рискове, като екстремни метеорологични промени

Климатичната конференция на ООН COP29, която се провежда в Баку, е среща на национални правителства, целяща да намери най-добрите решения за справяне с климатичните промени. Въпреки че глобалните политики в тази сфера се сблъскват с предизвикателства в условия на политическа нестабилност, преговорите често водят до трудни разговори с неясен резултат.

Един от начините да преодолеем тези трудности е да се насочим към климатичните промени от местно ниво – от градове, които намаляват своето замърсяване, до активисти, които правят промени в своите квартали. В рамките на COP29, на събитие, организирано от Time на 14 ноември в Баку, се проведе дискусия за ролята, която малките и средни предприятия (МСП) могат да играят в борбата с климатичните промени. Около 90% от бизнесите в света са малки и средни, а техният принос към глобалните емисии не е малък. В медиите често фокусът пада върху големите компании с разпознаваеми имена, но за да постигнем климатичните цели, трябва да ангажираме и малките фирми, пише Time.

„Те са някак неразпознатите герои“, казва Анила Гопал, ръководител на глобалната устойчивост в Unilever. „Ние имаме глобални амбиции в Unilever, но реалното намаляване на емисиите се случва на местно ниво.“

За малките компании, които се включват в процеса, декарбонизацията може да се окаже печеливша. Това им дава достъп до нови пазари, тъй като Европа и много азиатски страни започват да въвеждат изисквания за устойчивост на вносните продукти. По-зелените продукти също така привличат потребители, които търсят устойчиви решения. Усилията за устойчивост правят МСП по-устойчиви и на климатичните рискове, като екстремни метеорологични условия.

Въпреки тези предимства, МСП се сблъскват и с редица предизвикателства. Основният проблем е финансирането. Малките бизнеси работят с тънки маржове, а дори малки инвестиции могат значително да натоварят бюджетите им. Някои мерки могат да донесат икономии в дългосрочен план, но идват с високи първоначални разходи. Освен това тези фирми често нямат достъп до необходимото финансиране. Исторически, общественото финансиране за климатични мерки се фокусира върху национално или глобално ниво, а частните инвестиции се насочват основно към големи компании.

Друг проблем е липсата на информация. Много предприемачи нямат достатъчно видимост за най-добрите практики за устойчивост или дори знания за климатичните въпроси. Тези, които са информирани, често се затрудняват да следят последните изисквания от своите клиенти. „Трябва да направим повече“, споделя Елън Джаковски, главен отговорник по устойчивостта в Mastercard. „Те се нуждаят от средства, за да могат да инвестират, строят и се подготвят.“

На COP29 някои делегати обсъждат МСП и възможностите те да бъдат включени в основните климатични политики. Но успехът им ще изисква повече от просто дискусии на конференцията. Все пак, решения започват да се появяват. Доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) посочва редица механизми – от зелени заеми до финансиране чрез вериги за доставки – които могат да улеснят прилагането на зелени практики в МСП. Въглеродните пазари също могат да свържат малките фирми с компании или индивиди, готови да платят, за да приемат по-устойчиви практики.

Аадит Мурти, основател и изпълнителен директор на Boomitra, компания, която помага на фермери да намаляват въглерода чрез възстановяване на почвата, работи с МСП, които комуникират с фермери по света за своите практики. Малките фирми получават част от кредита за намаляване, като същевременно популяризират устойчиви практики. „Те знаят какво работи“, казва той. „Те са на място и са доверени хора в тези общности.“

В панела участва и Хафсат Абиола, която ръководи климатичните инициативи в Vital Voices Global Partnership. Тя сподели историята на майка си, чийто среден бизнес е поддържал семейството по време на политически гонения срещу баща й, а впоследствие й е позволил да стане важен организатор на петролните работници в страната. Днес Абиола обучава жени предприемачи в Африка. „Когато гледам африканските жени предприемачи, не виждам малки продавачи на сапун Dove“, казва тя. „Виждам семената на трансформация и промяна в Африка.“

Историята на Абиола, както и цялата дискусия, ни напомнят, че промяната може да започне отдолу нагоре, дори в най-трудните обстоятелства.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required