Кьовеши разкри измама с ДДС за половин милиард евро: Акция „Моби Дик“ засегна и България

европейски парламент

Европейската прокуратура удря мафията: разкрита е измама с ДДС за 520 млн. евро в мащабна транснационална операция

Европейската прокуратура под ръководството на Лаура Кьовеши разследва мащабна схема за измама с ДДС на стойност 520 млн. евро. В схемата са замесени множество мафиотски групировки, които са създали сложна мрежа за укриване на данъци, действаща в държави от Европейския съюз и извън него. Сред засегнатите държави са България, Хърватия, Кипър, Чехия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Словакия и Испания. Операцията разкрива мафиотски структури, които активно са се възползвали от пропуските в европейската система за трансгранични сделки.

Мащабът на разследването

Разследването, с кодово име „Моби Дик“, е едно от най-значимите досега за Европейската прокуратура. На 14 ноември бяха проведени мащабни акции в 10 държави, с участието на стотици полицейски служители и данъчни експерти. Според официалното съобщение, издадено от Европейската прокуратура, са били извършени 160 обиска и изпълнени заповеди за задържане на 43 лица.

жена посочва с пръст европейската комисия
Снимка: Freepik

Общо 195 души се разследват в рамките на схемата, а към момента са засегнати над 400 компании, замесени в измамната дейност. Конфискувани са активи на стойност 520 млн. евро, включително банкови сметки, недвижими имоти, луксозни автомобили и яхти. Само в Италия са запорирани 129 банкови сметки, 192 недвижими имота и 44 превозни средства.

Как работи схемата?

Престъпният синдикат, свързан с мафиотски групировки, е изградил сложна система за измами с ДДС. Схемата се базира на т.нар. „въртележка с ДДС“ – техника, при която трансграничните сделки между държавите членки на ЕС са освободени от данъци.

В рамките на схемата са създадени фиктивни компании в Италия, други държави членки на ЕС и дори в страни извън ЕС. Тези дружества са търгували с електронни устройства, включително AirPods и лаптопи, на стойност над 1,3 млрд. евро в периода 2020–2023 г. Липсващите търговци изчезвали, без да плащат дължимия данък, докато други компании от схемата претендирали за възстановяване на ДДС от националните власти.

Ролята на мафията

Случаят разкрива дълбокото участие на мафиотски кланове в сложната схема. Според разследването организираната престъпност не само е осигурявала финансирането и изпълнението на схемата, но е използвала методи, типични за мафиотски структури, за уреждане на вътрешни конфликти между членовете на престъпния синдикат.

„Това е определящо разследване за Европейската прокуратура“, заяви Лаура Кьовеши. „Отдавна алармираме за заплахата от мафиотски групировки, които източват бюджета на ЕС. Освен финансовите загуби, това представлява сериозен риск за вътрешната сигурност на Съюза. Сега за първи път виждаме толкова мащабно разследване, което изважда на светло тези заплахи.“

Замесени лица и компании

Съдията по предварителните разследвания към съда в Милано нареди задържането на 43 заподозрени, като 34 от тях ще останат в ареста, а девет – под домашен арест. Освен това са издадени седем европейски заповеди за арест на лица, намиращи се в България, Чехия, Нидерландия и Испания. Четирима души са временно лишени от право да извършват търговска дейност.

Българската следа

Сред заподозрените има лица, намиращи се в България, а Националната следствена служба на страната активно съдейства на разследването. В България са извършени обиски и са издадени европейски заповеди за арест.

Какво следва?

Активите, конфискувани в рамките на операцията, ще бъдат използвани за компенсиране на нанесените щети върху бюджетите на ЕС и държавите членки. Разследването, подкрепено от Европол и националните правоохранителни органи, продължава, а всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на противното.

Този случай не само хвърля светлина върху мащабната престъпност, но и подчертава необходимостта от засилено сътрудничество между държавите членки в борбата срещу трансграничните измами.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required