85% от потребителите разчитат на UGC, а 81% му се доверяват повече от съдържание, създадено от инфлуенсъри.
Алгоритмите на социалните мрежи и потребителското възприятие са променливи, които е невъзможно да включим в което и да е уравнение. Променят се неусетно успоредно с надграждането на технологиите. В океана от съдържание видеата са най-бурните вълни, а въпросът тук е кой застава пред камерата? User-Generated Content-ът (UGC) става все по-популярен в дигиталните среди, а създателите му се множат. “Професията UGC в България набира все по-голяма популярност и се нуждае горещо от хора, които да я практикуват, както на Запад. Голяма част от бизнесите в България не осъзнават необходимостта от интегрирането на различните маркетингови подходи в тяхната стратегия и следват сляпо само част от тях, което често води до ниска резултатност.”, това споделя Цветелина Василева, маркетинг експерт и организатор на първото обучение за UGC creator-и.
Но кои са неизвестните лица, чиято видео продукция придобива популярност и измества ли тя утвърдената позиция на инфлуенсърите?
Какво представлява UGC и как се отличава от инфлуенсър съдържанието?
UGC е абревиатура и буквално означава съдържание, генерирано от потребител. Видеата и изображенията от непрофесионалисти целят да отразят техния опит с даден продукт или услуга, а освен тях се и публикуват отзиви други тип текстови публикации, направени от клиентите на марката, а не от професионални рекламодатели или инфлуенсъри. Това е и основното предимство на UGC – по-близо до публиката. Всички знаем, че рекламата “от уста на уста” винаги е от основна полза, но чрез дигиталните медии, тя претърпява положително изменение. UGC криейтърите, за разлика от традиционните инфлуенсъри, създават съдържание, което изглежда органично и не разчита на сигурна аудитория. Обикновено се използва директно от марките и маркетинг агенциите в социалните мрежи или сайтовете им и няма нужда да бъде публикувано в профилите на самите криейтъри. UGC професията предлага гъвкавост, което позволява на хора с различни интереси и умения да намират своето място в нея. “Успешният UGC създател трябва да разбира аудиторията си и да може да създава съдържание, което резонира с нея.”, коментира още Цветелина Василева за invest-in-bulgaria.
Инфлуенсъри и тяхното влияние – защо потребителите губят доверие?
Инфлуенсърите натрупаха популярност като лица, на които аудиторията може да се довери при избора на продукти, тъй като са специалисти в своята област. В последните години обаче, вярата в автентичността на инфлуенсърския контент значително намаля, тъй като все повече от тях публикуват спонсорирано съдържание, което често цели съвършенство, т.е. е прекалено “напудрено”, това го прави по-малко автентично.
Проучване на на MSL Sofia сочи, че потребителите, които закупуват продукти въз основа на инфлуенсър кампании намаляват от — от 40% през 2023 г. до 32% през 2024 г.
Една от причините за този спад в доверието е натискът върху инфлуенсърите да създават „перфектното“ съдържание, което рядко отразява реалния опит на потребителя. Поради това, техните препоръки често се възприемат като прекалено комерсиални и недостъпни, като този тип съдържание губи усещането за спонтанност и личен опит. Именно тук идва на помощ за брандовете UGC.
UGC криейтърите и защо набират популярност
Възходът на UGC се дължи на факта, че съдържанието, създадено от реални потребители на продуктите, изглежда автентично и естествено. Алгоритмите на платформи като TikTok и Instagram отдават предимство на съдържание с „личностен“ подход, което се характеризира с по-непретенциозно качество. За разлика от перфектно полираните снимки и видеа на инфлуенсърите, UGC предлага реалистичен и обикновен поглед върху продукта, който за много хора е по-лесен за асоцииране и по-достъпен. Създава усещане, че импресията на потребителя го кара да даде отзив.
Предимства на UGC съдържанието:
- Повишено доверие: Потребителите намират UGC за по-надеждно и близко до техния собствен опит. Те смятат, че съдържание, създадено от истински клиенти, представлява по-автентичен отзив за продукта.
- По-ниска цена: За много компании, използването на UGC криейтъри е по-достъпно като цена, отколкото сътрудничество с инфлуенсъри. За разлика от инфлуенсърите, които могат да искат значителни суми за рекламиране пред своята аудитория, UGC криейтърите създават съдържание, което директно се публикува на каналите на марката. Това мнение споделя и Цвети Василева. Според нея, работата с инфлуенсъри е отлична опция за изграждане на брандова идентичност, но често партньорствата с тях изискват по-високи бюджети, докато с UGC това може да бъде неколкократно по-достъпно, дори за по-малки бизнеси.
- Повишена гъвкавост на съдържанието: В повечето случаи UGC криейтърите създават съдържание с ниска резолюция и без тежки филтри, което лесно може да се адаптира към различни канали и маркетинг стратегии.
- Репутация: Инфуенсър маркетинга е цяла наука и едно от най-важните правила е съоръжението с имиджа на инфлуенсъра, с когото бранда иска да работи – какво е миналото му, какви други брандове рекламира. Това включва голямо проучване и процес по създаване на самата реклама, докато вече са разработени цели платформи, в които могат да се свързват UGC creator-и с рекламодателите. На пазара оперира и единствената такава за България Dummy Brand.
Бъдещето на маркетинга: Инфлуенсъри vs. UGC криейтъри
Макар че инфлуенсърите продължават да имат своята роля, особено когато марките искат да достигнат до конкретни нишови аудитории, UGC криейтърите предоставят нови възможности за реалистичен и достъпен маркетинг. Двата подхода могат да се комбинират, за да създадат балансирана стратегия, където инфлуенсърите представят по-ексклузивни и нишови продукти, а UGC създателите генерират съдържание за по-широк кръг от хора. “В България тази сфера тепърва се развива, но перспективите са добри, особено с нарастващия брой компании, които осъзнават значението на UGC за подобряване на онлайн репутацията си.”, споделя още Цветелина Василева.