Ръстът на кражбите в магазините за нехранителни стоки удря тревожни нива – над 100% за първото полугодие

жена се ядосва

Бизнесът инвестира стотици хиляди в мерки за сигурност, но ефективността остава ниска за първото полугодие на фона на организирани групи и законодателни трудности

Ръстът на дребните кражби от веригите за нехранителни стоки в рамките на първата половина на годината е в размер на 100% спрямо същия период на 2023 г., отчитат от Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) на база проучване, направено сред вериги от 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и „направи си сам“.

Данните сочат, че на годишна база увеличението на кражбите при магазините за мебели и декорация е от 194%, от над 100% при спортните стоки и от 129% в строителния сектор. Загубите се покриват изцяло от работодателите при 55,6% от фирмите, разпределят се между фирмата и отговорните служители (33,3%) или се поемат от охраната (11,1%) – най-често при кражби, случили се в извънработно за магазина време.

Загубите само за първата половина на годината възлизат на 220 хил. лв. при спортните стоки, над 80 хил. лв. в сферата на строителството и магазини „направи си сам“ и 169 хил. лв. – при мебелните магазини, като сумите са без ДДС.

В големите градове и в моловете кражбите са два пъти повече, отколкото в малките населени места, констатират още от Асоциацията.

„Крадат се скъпи аксесоари, скъпи ВиК части, скъпи инструменти, скъпи дрехи, маратонки – това, което може да се изнесе сравнително лесно и същевременно се реализира бързо и на добра стойност“, каза изпълнителният директор на АТНС Галин Попов.

Борба със сериозни разходи

Компаниите отделят между 70 хил. лв. и 600 хил. лв., за да се борят с кражбите, като сумите непрекъснато се актуализират. Фирмите разчитат както на видеонаблюдение (40%), така и на алармени системи, охрана на място, изкуствен интелект, проверки от служители и дори „фалшиви“ клиенти.

Според Аксиния Баева, изпълнителен директор на Sport Depot, разходите за сигурност са тежък удар върху маржа, без възможност за прехвърляне към клиентите, тъй като компаниите са задължени да поддържат европейски цени. Въпреки значителните инвестиции в технологии и мерки, над 80% от фирмите засичат само около 20% от кражбите на място.

В луксозния сегмент стойността на откраднатите стоки може да достигне до 3% от оборота на компанията.

Законови предизвикателства и предложения за реформи

От АТНС подчертават, че проблемът не е само за бизнеса, но и за обществото като цяло. „Ако не предприемем мерки, кражбите в търговията на дребно се превръщат в обществена норма“, заяви Баева. Предложенията включват създаване на онлайн платформа за подаване на сигнали, обособяване на координационно звено към МВР, санкции за купувачите на крадени стоки и подобряване на взаимодействието между полицията и бизнеса.

АТНС ще настоява за законодателни промени, които да подкрепят борбата срещу организираните кражби през 2025 г.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required