Продължава тенденцията на спад на обявите за работа на годишна база

жена с хартия

Пазарът на труда в България продължава да показва признаци на намалена активност, а предлагането на позиции в областите извън основните областни градове заема стабилна част от пазара

През октомври обявите за работа в страната бележат спад от 6% спрямо предходния месец, или около 3000 обяви по-малко. Към края на месеца общият брой на активните предложения възлиза на малко над 41 000, показва месечният анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger. Една трета от тези обяви са разположени извън основните областни градове, което подчертава тенденцията за равномерно разпределение на предлагането на работа в страната, макар и на фона на общ спад.

графика работа
Графика: JobTiger

Спад в повечето сектори, ръст в „ИТ“

В повечето индустрии се отчита намаление на обявите, като най-големият спад е регистриран в „Търговия и продажби“ (-8%), „Хотелиерство и ресторантьорство“ (-13%) и „Производство“ (-6%). Намалението при тези три сектора обхваща над 2200 работни предложения. По-малко обяви има и в секторите „Административни и обслужващи дейности“, „Логистика и транспорт“, „Здравеопазване и фармация“, „Счетоводство, одит, финанси“ и „Строителство“.

Въпреки общия спад, секторът „ИТ“ отчита ръст от 4%, добавяйки над 120 нови обяви, което представлява завръщане към по-голяма стабилност на този пазарен сегмент. Подобен, но по-скромен ръст от 1% се наблюдава и при „Маркетинг и реклама“.

Обявите за работа от вкъщи продължават да растат

Предложенията за дистанционна работа и работа от вкъщи нарастват с 3% през октомври и съставляват 9% от общия брой обяви. Тези позиции са концентрирани основно в „ИТ“ сектора (50% от обявите за дистанционна работа), следван от „Административни и обслужващи дейности“ (19%), аутсорсинг индустрията (16%) и „Търговия и продажби“ (9%).

Спад на обявите в основните градове и равномерно предлагане в останалата част на страната

През октомври всички водещи областни градове отбелязват спад в броя на обявите – София (-3%), Пловдив (-10%), Варна (-11%), Бургас (-13%), Русе (-13%) и Стара Загора (-11%). Въпреки намалението на работните предложения в основните градове, обявите в останалата част на страната запазват стабилността си и съставляват една трета от общото предлагане.

Намаляващите позиции в „Човешки ресурси“

Пазарът на труда в „Човешки ресурси“ продължава да показва намалено предлагане. От началото на годината обявите за този сектор са се свили с 25% – около 150 обяви по-малко. Експертите обясняват този спад с предпазливостта на компаниите в кризисна среда и ефектите от замразяването на наеманията в „ИТ“ сектора, който през последните две години претърпя значително съкращение на свободните позиции.

Дялово разпределение на предложенията

Най-голям дял от предложенията за работа заема сектор „Търговия и продажби“ (25%), следван от „Производство“ (16%) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (12%). Секторите „Логистика и транспорт“ и „Административни и обслужващи дейности“ също имат значителен дял (над 10% всеки), докато „ИТ“ секторът заема 7%, а останалите сектори като „Строителство“, „Здравеопазване и фармация“ и „Маркетинг и реклама“ са с по-малко от 5%.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required